Alabama

Stát Alabama se nachází v jihovýchodní části USA a řadí se k typickým jižanským státům. Do Unie byla Alabama přijata v roce 1819 jako 22. stát v pořadí. V době americké občanské války z ní vystoupila a stala se součástí Konfederace; po válce byla opět přijata v roce 1868. Dříve výrazně zemědělský charakter státu postupně po druhé světové válce nahradil průmysl. Alabama má necelých pět milionů obyvatel a jejím hlavním městem je Montgomery.

Historie Alabamy je relativně bohatá - území dnešního státu bylo postupně pod nadvládou Španělů, Francouzů a Britů. Definitivně se stala součástí USA v roce 1819, kdy byla také přijata jako nový stát Unie. Úrodná půda dala v 19. století vzniknout mnoha bavlníkovým plantážím a také otroctví, které bylo zejména v jižanských státech velmi rozšířené. V roce 1861 Alabama z Unie vystoupila, aby následně bojovala v občanské válce v rámci Konfederace. Po válce se opět stala členem Unie, otroctví bylo zrušeno, leč rasové problémy Alabamu provázely ještě dlouho - až do 60. let 20. století se v Alabamě uplatňovaly segregační zákony.

Alabama sousedí se čtyřmi státy - Mississippi, Tennessee, Georgií a Floridou. Na severu stát zasahuje částečně Apalačské pohoří, ale nejvyšší bod má nadmořskou výšku pouhých 735 metrů. Směrem k jihu se nadmořská výška postupně snižuje až k pobřeží Mexického zálivu, ke kterému má Alabama přístup. Počasí v Alabamě je vlhké subtropické s velmi teplým létem a mírnou zimou. Průměrné nejvyšší denní teploty se od konce jara do začátku podzimu drží nad 30 stupni Celsia. Kvůli své poloze je v letním období Alabama častým terčem silných bouřek či dokonce hurikánů.

Historicky byla Alabama zejména zemědělský stát; díky úrodné půdě se zde velmi dařilo bavlně. Od konce druhé světové války se hospodářství Alabamy výrazněji diverzifikovalo a podíl zemědělství na celkovém produktu státu je již dnes zanedbatelný. Velký význam pro přechod od zemědělství měly státní investice a vybudování několika velkých základen amerických ozbrojených složek. Hlavními zaměstnavateli jsou tak dnes průmyslové podniky, armáda a státní zařízení. Desítky tisíc pracovních míst zajišťuje i cestovní ruch; do Alabamy ročně zavítá na 20 milionů turistů.

Hlavním městem je od roku 1846 Montgomery - zhruba dvousettisícové město v centrální části Alabamy. Největším městem je však severněji položený Birmingham, jenž i s okolními městy tvoří více než milionovou aglomeraci. Krásným historickým městem je pak Mobile ležící na pobřeží Mexického zálivu.

Alabama
ZkratkaAL
Státem USA od1819
Počet obyvatel4 802 740
Rozloha135 767 km2
Hlavní městoMontgomery
Booking.com
Mapa USA
Alabama na mapě USA:
Víte, že...
Alabama má třetí nejvyšší podíl spotřeby elektřiny domácností na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Noccalula FallsNoccalula Falls
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv