Arizona

Arizona se stala státem USA v roce 1912 jako 48. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadní části Spojených států a rozlohou se jedná o šestý největší stát v pořadí. Arizona má společnou hranici s Kalifornií a Nevadou a spolu s Utahem, Novým Mexikem a Coloradem je jedním z tzv. Four Corners států - jediných čtyř amerických států, jejichž hranice se střetává v jednom bodě.

Území dnešní Arizony se po získání nezávislosti Mexika v roce 1821 stalo součástí právě tohoto nově vzniklého státu. To se změnilo v polovině 19. století, kdy USA po mexicko-americké válce získalo oblast pod svou správu. V období americké občanské války byl poprvé použit název Arizona, která se v této době stala součástí Konfederace. Oficiálním státem USA se stala Arizona v roce 1912 až jako 48. v pořadí, tedy jako poslední z pevninské části Spojených států.

Podnebí v Arizoně je velmi variabilní, což souvisí zejména s rozdílnou nadmořskou výškou. V jižní části převládá pouštní podnebí s velmi mírnými zimami a horkými léty. V létě v této části Arizony teploty stoupají pravidelně nad čtyřicet stupňů Celsia; zimy jsou pak mírné a jen výjimečně klesají teploty pod nulu. Vzhledem k výrazně vyšší nadmořské výšce na severu Arizony jsou zde zimy mnohem chladnější a sníh zde není žádnou výjimkou.

V minulosti byla ekonomika Arizony tažena pěstováním bavlny, ale v dnešní době již Arizona není závislá na jednom sektoru a ekonomika tohoto státu je diverzifikovaná. V Arizoně jsou bohatá naleziště měděné rudy a těžba je zde značně rozšířena; Arizona se podílí zhruba dvěma třetinami na celkovém objemu produkce mědi v USA. Dalšími sektory přispívajícími k produktu Arizony jsou například doprava či cestovní ruch.

Největším a zároveň hlavním městem Arizony je Phoenix, který má zhruba 1,5 milionu obyvatel, i když metropolitní oblast okolo toho města čítá na 4 miliony rezidentů. Další z větších měst je zhruba půlmilionový Tucson, jenž se nachází 180 kilometrů jižně od Phoenixu a zároveň je sídlem University of Arizona.

Arizona
ZkratkaAZ
Státem USA od1912
Počet obyvatel6 482 505
Rozloha295 234 km2
Hlavní městoPhoenix
Booking.com
Mapa USA
Arizona na mapě USA:
Víte, že...
Arizona má druhý nejvyšší objem elektřiny vyrobené z energie slunce ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Panorama města PhoenixPanorama města Phoenix
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv