Arkansas

Stát Arkansas se nachází v jižní části Spojených států amerických, v jejich centrální oblasti. Sousedí hned se šesti státy a sice Louisianou, Mississippi, Missouri, Oklahomou, Texasem a Tennessee. Arkansas se stal oficiálním státem USA v roce 1836 a jeho hlavním městem je Little Rock.

V oblasti dnešního státu Arkansas měli z původních kolonizátorů vliv v 18. století Španělé i Francouzi. Napoleon Bonaparte pak prodal Francouzskou Louisianu (včetně Arkansasu) Spojeným státům v roce 1803. V roce 1819 bylo ustanoveno Teritorium Arkansas (Territory of Arkansas) a následně Arkansas zažádal o oficiální ustanovení státem USA. To bylo schváleno v roce 1836.

V americké občanské válce stál Arkansas po počátečním váhání na straně Konfederace a na území státu se uskutečnilo několik bitev; podpora Konfederaci mezi obyvateli Arkansasu však postupně slábla. I přes zrušení otroctví po občanské válce byla otázka postavení Afroameričanů, podobně jako v jiných jižanských státech, velmi ožehavá. Segregace na školách a v dopravních systémech fungovala v Arkansasu až do padesátých let 20. století.

Arkansas lze geograficky rozdělit na dvě poloviny - zatímco sever tvoří několik mírných pohoří s vyšší nadmořskou výškou, jih je nížinný. Panuje zde vlhké subtropické počasí; i když Arkansas neleží přímo při pobřeží Mexického zálivu, vlhkost od moře přesto pociťuje. Arkansas tak má horká, vlhká léta a mírné a spíše suché zimy. V létě pravidelně teplota stoupá nad 30 stupňů Celsia, zatímco nejvyšší denní teploty v zimě dosahují cca 10 stupňů s mírnými nočními mrazy.

Historicky je Arkansas považován za chudý stát. V minulosti se jednalo o zemědělskou oblast s velkou produkcí bavlny. Postupně se Arkansas snaží diverzifikovat svoji ekonomiku, ale zemědělství stále zůstává důležitou součástí hospodářství - Arkansas je největším americkým producentem rýže či drůbežího masa.

Největším a zároveň hlavním městem Arkansasu je Little Rock se zhruba 200 tisíci obyvateli. Mezi další větší města patří Fort Smith či Fayettville.

Arkansas
ZkratkaAR
Státem USA od1836
Počet obyvatel2 937 979
Rozloha137 732 km2
Hlavní městoLittle Rock
Booking.com
Mapa USA
Arkansas na mapě USA:
Víte, že...
Arkansas má druhý nejnižší podíl státního dluhu k ročním rozpočtovým příjmům ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Arkansas State CapitolArkansas State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv