Colorado

Stát Colorado se stal oficiálním státem USA v roce 1876 jako 38. stát v pořadí. Nachází se ve středozápadní části Spojených států amerických a sousedí hned se sedmi státy - Arizonou, Kansasem, Nebraskou, Novým Mexikem, Oklahomou, Utahem a Wyomingem. Jeho hlavním městem je největší metropole státu Denver.

Oblast dnešního Colorada byla dlouhodobě osídlena původními obyvateli. Pod správu Spojených států se východní část dnešního státu dostala po odkupu rozsáhlého území od Francie v roce 1803. Část tohoto území se v roce 1861 stala teritoriem Colorado a to již v hranicích pozdějšího státu. Tím se Colorado oficiálně stalo v roce 1876, sto let po založení samotných Spojených států amerických.

Geografie státu Colorado je velmi rozmanitá - nabízí vysoká pohoří, ale i pouštní oblasti či kaňony. V Coloradu se nachází přes pět set hor s vrcholy v nadmořské výšce nad 4000 metrů a zároveň je Colorado jediným státem USA, jenž je celý v nadmořské výšce nad 1000 metrů.

Do státu Colorado zasahuje vysoké pohoří Rocky Mountains (Skalisté hory), resp. jeho jižní část Southern Rocky Mountains, s nejvyšším vrcholem Mount Elbert s nadmořskou výškou 4401 metr. Dále značnou část území zabírá tzv. Great Plains, což je plochá země s typickými prériemi a stepmi. Jméno státu dala řeka Colorado, jež pramení právě v Rocky Mountains.

Počasí je v Coloradu velmi variabilní a může se rychle měnit. Colorado je na jednu stranu charakteristické značnými sněhovými srážkami, a to zejména ve vyšších polohách. Zároveň jsou zde, zejména na východních planinách, velmi horká a suchá léta. Teploty zde v létě pravidelně stoupají nad 30 stupňů Celsia. Dešťové srážky jsou průměrné a většinou se koncentrují do jarních měsíců.

Historicky bylo pro ekonomiku Colorada důležité zemědělství, zejména pak chov dobytka a produkce mléčných výrobků. Od padesátých let dvacátého století se však Colorado značně industrializovalo a průmysl dnes představuje nejdůležitější část ekonomiky státu; rozvíjí se zde zejména potravinářský průmysl či výroba zařízení pro dopravní průmysl a letectví. Miliony turistů pak navštěvují zejména horská střediska a cestovní ruch tak má taktéž nezastupitelné místo v hospodářství Colorada.

Centrem Colorada je hlavní město Denver; metropolitní oblast okolo tohoto města čítá zhruba 3 miliony obyvatel. Dalšími většími městy jsou Colorado Springs či Aurora.

Colorado
ZkratkaCO
Státem USA od1876
Počet obyvatel5 116 796
Rozloha269 601 km2
Hlavní městoDenver
Booking.com
Mapa USA
Colorado na mapě USA:
Víte, že...
Colorado má nejvyšší průměrnou nadmořskou výšku ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Večerní centrum DenveruVečerní centrum Denveru
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv