Connecticut

Stát Connecticut je jedním z třinácti původních států USA a oficiálním státem je od roku 1788, kdy Connecticut ratifikoval ústavu Spojených států. Connecticut se nachází v severovýchodní části USA, je součástí oblasti zvané New England a sousedí se třemi státy - Massachusetts, New York a Rhode Island. Hlavním městem státu je Hartford, jedno z nejstarších měst USA.

Jako první z evropských objevitelů dorazili do oblasti dnešního Connecticutu Holanďané na začátku 17. století. Britští osadníci přišli krátce poté, založili v oblasti několik kolonií a Holanďany vytlačili. Connecticut byl jednou ze třinácti původně britských kolonií, které v roce 1776 vyhlásily nezávislost na Británii. V roce 1788 pak Connecticut přijal ústavu Spojených států, čímž byl přijat do Unie a stal se pátým státem v pořadí, který tak učinil.

Connecticut je jedním z nejmenších států USA (po Rhode Island a Delaware) a také přímořským státem. Connecticutem protéká řeka Connecticut River, jež rozděluje stát na dvě poloviny a vlévá se do zálivu Long Island.

V Connecticutu panuje vlhké podnebí, na pobřeží spíše subtropického rázu, zatímco ve vnitrozemí kontinentálního. Léto bývá velmi teplé a vlhké s průměrnými nejvyššími teplotami okolo 30 stupňů. Zimy bývají zejména na severu státu chladné a hlavně ve vyšších polohách se slušným objemem sněhových srážek.

Connecticut je jedním z nejbohatších států USA, jakkoli rozdíly v příjmech obyvatel jsou zde relativně vysoké. Stát je známý jako sídlo mnoha finančních ústavů, zejména pojišťoven. Díky své poloze na pobřeží oceánu zde má velkou tradici i rybářství.

Hlavním městem Connecticutu je Hartford se zhruba 120 tisíci obyvateli. Největším městem Connecticutu je však Bridgeport se 145 tisici a i druhé město v pořadí - New Haven - má o něco více rezidentů než Hartford.

Connecticut
ZkratkaCT
Státem USA od1788
Počet obyvatel3 580 709
Rozloha14 357 km2
Hlavní městoHartford
Booking.com
Mapa USA
Connecticut na mapě USA:
Víte, že...
Connecticut má nejvyšší průměrný roční příjem na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Gillette Castle State ParkGillette Castle State Park
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv