Delaware

Delaware je jedním z třinácti původních kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Jako první z těchto států přijal v roce 1787 ústavu Spojených států, a tak je považován za první stát USA. Delaware se nachází v severovýchodní části Spojených států a sousedí se třemi dalšími státy - Marylandem, New Jersey a Pensylvánií. Hlavním městem Delaware je třicetitisícové město Dover.

Z evropských kolonizátorů dorazili do oblasti dnešního státu Delaware jako první Holanďané. Dalšími kolonizátory byli i Švédové a Finové, ale postupně v regionu získali převahu přistěhovalci z Velké Británie. V roce 1776 byl Delaware jednou ze třinácti kolonií, jež vyhlásily nezávislost Velké Británii. Delaware jako první schválil v prosinci 1787 ústavu Spojených států a je tak považován za první stát, jenž se stal oficiálním státem Unie.

Delaware je po Rhode Island druhým nejmenším státem USA. Nachází se v severovýchodní části Spojených států a je státem přímořským, když velká část hranice státu je omývána Atlantickým oceánem v zátoce Delaware. Stát není vertikálně členitý a Delaware je tak státem s nejnižší průměrnou nadmořskou výškou ze všech států USA.

Oceán výrazně ovlivňuje klima, které je vlhké subtropické, a to zejména na jihu, až kontinentální na severu státu. I když jde velikostí o velmi malý stát, rozdíly v počasí na severu a na jihu jsou relativně velké. Nejvyšší průměrné letní teploty se pohybují okolo třiceti stupňů Celsia, v zimě pak teploty v noci klesají v průměru lehce pod nulu.

Pro ekonomika státu je významný finanční a pojišťovací průmysl; řada velkých korporací má v Delaware svá velká zastoupení, a to zejména kvůli příznivému regulačnímu a daňovému prostředí. Důležitou součástí hospodářství Delaware je i průmysl a částečně i zemědělství, zejména produkce drůbežího masa, sojových bobů či kukuřice.

Hlavním městem státu Delaware je Dover, který má zhruba 36 tisíc obyvatel. Největším městem státu je však Wilmington se zhruba dvojnásobným počtem rezidentů.

Delaware
ZkratkaDE
Státem USA od1787
Počet obyvatel907 135
Rozloha6 446 km2
Hlavní městoDover
Booking.com
Mapa USA
Delaware na mapě USA:
Víte, že...
Delaware má druhý nejnižší objem elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů energie ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Budova CapitoluBudova Capitolu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv