Florida

Florida je jedním z nejlidnatějších států USA; do Unie byla přijata v roce 1845 jako 27. stát v pořadí. Florida se nachází v jihovýchodním cípu Spojených států a jejími sousedy jsou Georgia a Alabama. Hlavním městem Floridy je dvousettisícové město Tallahassee.

Florida byla historicky pod nadvládou několika evropských koloniálních mocností od Španělska, přes Francii až k Velké Británii. Součástí USA se stala v roce 1819, kdy toto teritorium přepustilo Spojeným státům Španělsko. Oficiálním státem USA se pak Florida stala v roce 1845. V době americké občanské války se Florida přidala k dalším jižanským státům na stranu Konfederace, aby se po skončení války vrátila do Unie.

Florida je z větší části tvořena poloostrovem vybíhajícím do vod Atlantického oceánu; její severozápadní část se pak nazývá Panhandle a nachází se zde hlavní město státu Tallahassee.

Blízkost moře určuje i klima na Floridě - v severní části poloostrova panuje vlhké subtropické podnebí, zatímco v jižní čisté tropické. Florida je nejteplejším státem USA - léta jsou tu horká a vlhká a teploty stoupají výrazně nad 30 stupňů Celsia; vlhkost, která je vyšší zejména na jihu Floridy teplotu ještě výrazně umocňuje. Zimy bývají velmi mírné, zejména na jihu státu. V létě a při začátku podzimu jsou velmi časté letní bouřky, které občas přerůstají až v hurikány.

Velmi významným je pro hospodářství Floridy cestovní ruch; tento krásný stát navštíví každoročně na 60 milionu turistů. Dalším významným sektorem ekonomiky státu je zemědělství, zejména produkce citrusů.

Hlavním městem Floridy je Tallahassee, ale největším městem je Jacksonville, jež je následováno Miami a Tampou. Největší aglomerací je však jednoznačně Miami, které i s okolními municipalitami představuje oblast s více než 5 miliony obyvateli.

Florida
ZkratkaFL
Státem USA od1845
Počet obyvatel19 057 542
Rozloha170 312 km2
Hlavní městoTallahassee
Booking.com
Mapa USA
Florida na mapě USA:
Víte, že...
Florida má druhou největší celkovou spotřebu elektřiny v domácnostech ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Disney World v OrlanduDisney World v Orlandu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv