Georgia

Georgia je jedním ze zakládajících států USA; oficiálním státem se stala jako čtvrtá v pořadí v roce 1788 po schválení ústavy Spojených států. Georgia se nachází v jihovýchodní části USA a sousedí s pěti státy - Alabamou, Floridou, Tennessee a Jižní a Severní Karolínou. Hlavním městem Georgie je Atlanta.

Britská kolonie Georgia vznikla v roce 1733. V průběhu následujících let museli její obyvatelé čelit invazi Španělů, kteří nakonec boj o Georgii vzdali. V průběhu americké revoluce byla Georgia jednou z provincií, jež podepsala Deklaraci nezávislosti a po přijetí ústavy Spojených států se v lednu 1788 stala čtvrtým státem USA v pořadí. Během americké občanské války byla jižanská Georgia členem Konfederace a na jejím území proběhla řada bitev. Členem Unie se Georgia stala opět v roce 1870, jako poslední stát bývalé Konfederace.

Georgia je přímořský stát, jehož nadmořská výška se směrem od oceánu k severu postupně zvyšuje. Na sever zasahuje pohoří Blue Ridge Mountains s nejvyšším vrcholem ve výšce 1458 metrů nad mořem.

Kromě vyšších poloh panuje v Georgii vlhké subtropické podnebí. Léta jsou velmi teplá a vlhká s průměrnými nejvyššími teplotami přesahujícími 30 stupňů Celsia. V zimě se na většině státu drží nejnižší průměrná teplota nad bodem mrazu; v severní části státu ve vyšších polohách jsou teploty znatelně nižší jak v létě tak v zimě.

V historicky zemědělském státě ustoupila důležitost tohoto sektoru trochu do pozadí, přesto je však Georgia velmi významným producentem ořechů, tabáku a kukuřice; rozšířený je i chov dobytka a drůbeže. Z průmyslových odvětví má v Georgii dlouhodobou historii zejména textilní průmysl, dále se zde daří výrobě dopravních zařízení či potravinářství. Díky svému příjemnému klimatu je Georgia oblíbeným turistickým cílem, hlavní město Atlanta je pak významným dopravním uzlem s jedním z největších letišť na světě.

Hlavním městem Georgie je od roku 1868 Atlanta. Jedná se o největší město Georgie s více než 400 tisíci obyvateli. Metropolitní oblast okolo tohoto města je však výrazně větší a spolu s okolními municipalitami zahrnuje přes pět milionů obyvatel.

Georgia
ZkratkaGA
Státem USA od1788
Počet obyvatel9 815 210
Rozloha153 910 km2
Hlavní městoAtlanta
Booking.com
Mapa USA
Georgia na mapě USA:
Víte, že...
Georgia má třetí nejvyšší objem elektřiny vyrobené z biomasy ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Panorama AtlantyPanorama Atlanty
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv