Havaj

Havaj se stala oficiálním státem USA jako 50. stát v pořadí, a tedy zatím poslední, v roce 1959. Je to jediný ostrovní stát USA a nachází se v Tichém oceánu zhruba čtyři tisíce kilometrů od pevninské části Spojených států. Hlavním městem Havaje je Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu.

Předtím, než se Havaj stala oficiálním státem USA, existovalo v 19. století Havajské království. To bylo svrženo na konci 19. století a Havaj se na krátký čas stala nezávislou republikou. V roce 1898 byla Havaj anektována Spojenými státy a stala se jejich teritoriem. K oficiálnímu přijetí do Unie došlo až o šedesát let později v roce 1959, kdy se Havaj stala padesátým státem USA.

Havajské ostrovy byly zformovány tektonickou činností. Jedná se o soustroví; mezi největší ostrovy patří Hawai, Maui, Oahu, Kauai, Molokai a Lanai. Podnebí je na Havaji tropické, i když teploty nejsou tak extrémní zejména díky stálým větrům z východu. V letních měsících nejvyšší teploty stoupají nad třicet stupňů Celsia, ale příjemné klima zde panuje i v zimě, kdy teploty přes den dosahují i 25 stupňů. Lokální klima se místy značně odlišuje ostrov od ostrovu zejména v souvislosti s nadmořskou výškou, ale také i se směrem větru, kdy na návětrné straně bývá často odlišné počasí než na opačné straně ostrova.

Hospodářství Havaje bylo historicky spjato s rybářstvím (zejména lovem velryb), pěstováním různých plodin jako kávy, ananasu či cukrové třtiny, armádou a cestovním ruchem. Ten je v několika posledních dekádách hlavním tahounem ekonomiky tohoto ostrovního státu, který každoročně navštíví okolo 6 milionu turistů z celého světa.

Největším městem Havaje je hlavní město Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu. Havaj je rozdělena do pěti okresů (Honolulu je jedním z nich) a další nižší územně správní celky již nemá.

Havaj
ZkratkaHI
Státem USA od1950
Počet obyvatel1 374 810
Rozloha28 313 km2
Hlavní městoHonolulu
Booking.com
Mapa USA
Havaj na mapě USA:
Víte, že...
Havaj má druhou nejnižší celkovou spotřebu elektřiny na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Panorama HonoluluPanorama Honolulu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv