Idaho

Idaho se stalo oficiálním státem USA v roce 1890 jako 43. stát v pořadí. Nachází se v severozápadní části USA a má společnou hranici s šesti státy - Montanou, Nevadou, Oregonem, Utahem, Washingtonem a Wyomingem. Hlavním městem Idaha je dvousettisícové město Boise.

V roce 1863 vzniklo v oblasti dnešního státu Idaho tzv. Idaho Territory, které zahrnovalo nejen dnešní Idaho ale i státy Wyoming a Montana. Postupně se z teritoria vyčlenily další oblasti, které tvořily právě dnešní státy Wyoming a Montana a zbylé Idaho se v roce 1890 stalo oficiálním státem USA.

Idaho je velmi bohaté na přírodní scenérie; prochází jím pohoří Rocky Mountain s vysokými vrcholy hor a je zde řada řek, potoků, kaňonů a krásných údolí.

Počasí v Idahu je velmi variabilní; i přes relativně velkou vzdálenost má oceán vliv na místní podnebí, zejména co se vlhkosti týče a zmírnění extrémních teplot, zejména pak v zimě. V létě dokáže být v Idahu velmi teplo - v červenci a srpnu dosahuje průměrná nejvyšší teplota třicetistupňových hodnot. Noční teploty jsou však nižší a s příchodem podzimu teploty rychle klesají. Zimy dokáží být zejména ve vyšších polohách chladné.

Historicky mělo Idaho zemědělský charakter a dodnes je zemědělství významnou součástí hospodářství tohoto státu - Idaho je významným pěstitelem brambor a obilí. Zároveň je díky přírodnímu bohatství častým cílem turistů a cestovní ruch tak hraje důležitou roli v ekonomice státu. V uplynulých dekádách se Idaho otvírá průmyslu a vědě.

Největším městem je hlavní město Idaha Boise, k dalším důležitým sídlům patří Idaho Falls, Nampa či Pocatello.

Idaho
ZkratkaID
Státem USA od1890
Počet obyvatel1 584 985
Rozloha216 443 km2
Hlavní městoBoise
Booking.com
Mapa USA
Idaho na mapě USA:
Víte, že...
Idaho má třetí nejnižší průměrnou cenu elektřiny pro domácnosti ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum Boise Centrum Boise
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv