Hlavní město Idaha

Hlavním městem státu Idaho je město Boise, které je zároveň největším městem a metropolitní oblastí tohoto státu. Boise se nachází v jihozápadní části státu, má zhruba dvě stě tisíc obyvatel a spolu s okolními municipalitami tvoří třetí největší metropolitní oblast na severozápadě USA s počtem zhruba 600 set tisíc rezidentů.

Ve 30. letech 19. století byla v oblasti dnešního Idaha postavena pevnost Fort Boise, jež se nacházela několik desítek kilometrů od dnešního města Boise. Pevnost byla zničena, ale během americké občanské války bylo znovu postavena na novém místě dnešního města. V roce 1863 tak bylo založeno město Boise a již o tři roky později sem bylo převedeno hlavní město z původního Lewistonu.

Boise leží v nadmořské výšce zhruba 820 metrů. Počasí se vyznačuje poměrně extrémními teplotami jak v létě tak i v zimě. Léta bývají horká a suchá s denními teplotami převyšujícími 30 stupňů Celsia; zároveň zde existuje velká variace v denních a nočních teplotách, kdy noci bývají i v létě poměrně chladné. Zimy bývají chladné a v prosinci dosahuje průměrná nejvyšší denní teplota -1 stupeň Celsia.

Město je sídlem poměrně velké university - Boise State University - kde studuje zhruba 25 tisíc studentů.

Hlavní město
NázevBoise
Počet obyvatel212 303
Booking.com
Výběr z fotogalerie
Centrum Boise
Kampus Boise State
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv