Illinois

Stát Illinois se stal oficiálním státem USA v roce 1818 jako 21. stát v pořadí. Illinois se nachází v centrální části státu v oblasti velkých jezer a sousedí s pěti dalšími státy - Indianou, Iowou, Kentucky, Missouri a Wisconsinem. Hlavním obchodním centrem Illionois je Chicago, ovšem hlavním městem je Springfield.

Území dnešního Illinois osídlili z evropských kolonistů jako první Francouzi; po sedmileté válce však území připadlo v roce 1763 Británii. V roce 1809 bylo vytvořeno Illinois Territory a po určitých debatách nad severní hranicí státu bylo Illionis přijato do Unie jako oficiální stát v roce 1818. Hlavním městem bylo původně město Kaskaskia, následně bylo přesunuto do města Vandalia, aby v roce v 1837 došlo k dalšímu, zatím definitivnímu, přesunu do Springfieldu.

Illionois se nachází na severu USA v oblasti velkých jezer; část jeho hranice tvoří jihozápadní část jezera Michigan. Stát není výrazněji vertikálně členitý, průměrná nadmořská výška činí 180 metrů. Podnebí ve většině státu má vlhký, kontinentální charkater s teplými a vlhkými léty a velmi studenými zimami se značnými sněhovými srážkámi, zejména na severu státu.

Illinois má diverzifikovanou stukturu ekonomiky; hlavním obchodním centrem je metropolitní oblast okolo Chicaga, ve kterém sídlí řada velkých společností. Mezinárodní letiště v Chicagu je významnou transportní křižovatkou a jedním z nejvytíženějších letišť na světě.

I když je Chicago s 2,5 miliony obyvateli největším městem Illionois, hlavním městem je od roku 1837 Springfield. Dalšími většími městy jsou Aurora s 200 tisíci obyvateli a Rockford, kde žije 150 tisíc rezidentů.

Illinois
ZkratkaIL
Státem USA od1818
Počet obyvatel12 869 257
Rozloha149 995 km2
Hlavní městoSpringfield
Booking.com
Mapa USA
Illinois na mapě USA:
Víte, že...
Illinois má nejvyšší objem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Panorama ChicagaPanorama Chicaga
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv