Indiana

Indiana se stala státem USA v roce 1816 jako 19. stát v pořadí. Nachází se na severu USA v jejich centrální části v oblasti velkých jezer. Sousedí se čtyřmi dalšími státy - Illinois, Kentucky, Michiganem a Ohio. Hlavním a největším městem státu Indiana je Indianapolis.

Oblast dnešní Indiany byla kromě domorodých obyvatel jako první osídlena Francouzi; velmi brzy však o toto území začali francouzští osadníci svádět boje s Brity a po sedmileté válce připadlo v roce 1763 území Velké Británii. Po vzniku Spojených států byla dnešní Indiana součástí tzv. Severozápadního teritoria, ze kterého bylo v roce 1800 po vyčlenění Ohia vytvořeno Teritorium Indiana (Indiana Territory). Z něj byl posléze vyňat Michigan a Illinois, čímž vznikly hranice dnešního státu Indiana. V prosinci roku 1816 se pak Indiana stala oficiálním státem USA.

Indiana se nachází v centrální části Spojených států v oblasti velkých jezer. Není vertikální členitá, nejvyšší bod státu má nadmořskou výšku 383 metrů. Panuje zde vlhké kontinentální podnebí s teplými léty a chladnými zimami se značnými sněhovými srážkami. Nejvyšší průměrné letní teploty sahají ke 30 stupňům Celsia, zatímco v zimě nejnižší průměrné teploty klesají na severu státu k -10 stupňům.

Indiana je průmyslovým státem a vyniká zejména v produkci oceli, v které je jedním z největších producentů mezi americkými státy.

Indianapolis je hlavním městem Indiany a s více než 800 tisíci obyvateli zároveň městem největším. K dalším větším městům státu Indiana patří Fort Wayne s 250 tisíci a Evansville se 120 tisíci rezidenty.

Indiana
ZkratkaIN
Státem USA od1816
Počet obyvatel6 516 922
Rozloha94 326 km2
Hlavní městoIndianapolis
Booking.com
Mapa USA
Indiana na mapě USA:
Výběr z fotogalerie
Museum of Art v IndianapolisMuseum of Art v Indianapolis
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv