Iowa

Iowa se stala oficiálním státem USA v roce 1846 jako 29. stát v pořadí. Nachází se v centrální části USA a sousedí s šesti dalšími státy - Illinois, Jižní Dakotou, Minnesotou, Missouri, Nebraskou a Wisconsinem. Hlavním městem Iowy je Des Moines.

Oblast dnešní Iowy pro sebe původně z imperiálních mocností získala Francie. Území však poté přenechala svému spojenci Španělsku, jež jej následně na přelomu 18. a 19. století vrátilo zpět Francii. Pod kontrolu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803. USA poté bojovaly o udržení nadvlády jednak s Brity, kteří území neopustili, a také s původními obyvateli. První američtí osadníci totiž přišli do Iowy až ve 30. letech 19. století. V roce 1838 dal Kongres vzniknout teritoriu Iowa a o osm let později bylo teritorium přeměněno na oficiální stát.

Iowa se nachází v severocentrální části státu nedaleko velkých jezer. Není výrazně vertikálně členitá; nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 509 metrů. Podnebí má v Iowě kontinentální charakter s teplým létem a chladnými zimami. Léta zde bývají horká a vlhká s červencovými nejvyššími průměrnými teplotami okolo 30 stupňů Celsia. Zimy bývají velmi tuhé, výjimkami nejsou teploty pod -20 stupňů Celsia a bohaté sněhové srážky.

Historicky je Iowa považována za zemědělský stát, jakkoli se od druhé polovině 20. století Iowa snaží o výraznější diverzifikaci hospodářství. Přesto je zemědělství a pěstování obilí stále důležitou součástí ekonomiky státu.

Největším a zároveň hlavním městem Iowy je Des Moines s 200 tisíci obyvateli. Mezi další centra tohoto státu patří Cedar Rapids se 130 tisíci rezidenty a Davenport či Sioux City.

Iowa
ZkratkaIA
Státem USA od1846
Počet obyvatel3 062 309
Rozloha145 746 km2
Hlavní městoDes Moines
Booking.com
Mapa USA
Iowa na mapě USA:
Víte, že...
Iowa má druhý nejvyšší objem elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum Des MoinesCentrum Des Moines
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv