Jižní Dakota

Jižní Dakota se stala oficiálním státem USA v roce 1889 jako 40. stát v pořadí. Nachází se v centrální části Spojených států a sousedí s šesti státy - Iowou, Minnesotou, Montanou, Nebraskou, Severní Dakotou a Wyomingem. Hlavním městem státu Jižní Dakota je Pierre.

Kromě původních indiánských kmenů se na území dnešní Jižní Dakoty z imperiálních mocností jako první začali pohybovat Francouzi. Pod nadvládu USA se území dostalo po odkupu od Francie v roce 1803 a definitivně pak po dohodě s domorodými indiány v 50. letech 19. století. V roce 1861 vzniklo tzv. teritorium Dakota, jež zahrnovalo kromě dnešní Jižní Dakoty i Severní Dakotu a části Montany a Wyomingu. Oficiálním státem se Jižní Dakota stala v listopadu 1889 spolu se svou severní jmenovkyní; území teritoria bylo kvůli rostoucí populaci rozděleno na dvě části.

Východní část Jižní Dakoty má o něco nižší nadmořskou výšku než západní část a srážky jsou zde častější. V jihozápadní části státu se nachází menší pohoří Black Hills s nejvyšším vrcholem ve výšce 2207 metrů nad mořem, což je nejvyšší bod USA na východ od Rocky Mountains.

V Jižní Dakotě panuje kontinentální klima charakteristické velmi teplými léty a zároveň i tuhými zimami. V létě často stoupají denní teploty nad 30 stupňů Celsia, jakkoli zpravidla v noci dochází ke značnému poklesu. Zimy jsou velice chladné, když nejnižší průměrné teploty v zimních měsících klesají pod -10 stupňů.

Jižní Dakota je historicky považována za zejména zemědělský stát a pěstování obilí a chov dobytka nadále zůstává důležitou součástí ekonomiky státu. Jižní Dakota se v posledních dekádách snaží o větší diverzifikaci hospodářství a daří se tu zejména službám a finančnímu průmyslu.

Největším městem Jižní Dakoty je Sioux Falls se zhruba 150 tisíci obyvateli. Dalším významným městem je Rapid City; hlavním městem je pak Pierre, město s pouhými 14 tisíci obyvateli.

Jižní Dakota
ZkratkaSD
Státem USA od1889
Počet obyvatel824 082
Rozloha199 729 km2
Hlavní městoPierre
Mapa USA
Jižní Dakota na mapě USA:
Víte, že...
Jižní Dakota má třetí nejnižší podíl obyvatel ve věkové kategorii 15-64 let ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
State Capitol v PierreState Capitol v Pierre
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv