Jižní Karolina

Jižní Karolína je jednou z původních třinácti kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Oficiálně je státem USA od května 1788, kdy jako osmý stát v pořadí schválila ústavu Spojených států. Jižní Karolína leží na jihovýchodě USA a sousedí se dvěma státy - Severní Karolínou a Georgií. Hlavním městem státu Jižní Karolína je Columbia.

Dnešní Severní a Jižní Karolína byly původně jedinou britskou kolonií, ale v roce 1729 došlo k rozdělení. Spolu s dalšími 12 koloniemi vyhlásila v 70. letech 18. století nezávislost Velké Británii a po schválení ústavy Spojených států se v květnu 1788 stala oficiální státem USA. V roce 1860 byla Jižní Karolína prvním státem, jenž Unii opustil poté, co se prezidentem USA stal Abraham Lincoln. Po konci občanské války byla Jižní Karolína přijata zpět do Unie.

Jižní Karolína se nachází na východě Spojených států a je přímořským státem. Panuje zde vlhké subtropické podnebí, i když výše položená místa dále od pobřeží ztrácejí subtropický charakter. Léta jsou velmi teplá s vysokou vlhkostí vzduchu a denní teploty pravidelně stoupají nad třicet stupňů Celsia. Zimy bývají velmi mírné a to zejména pobřeží, kde noční teploty klesají maximálně k 5 stupňům.

Dále ve vnitrozemí bývá chladněji a ve vyšších polohách jsou k zaznamenání noční mrazíky. Jižní Karolína je náchylná na prudké letní bouře, jež občas přecházejí až do hurikánů; hurikánová sezóna trvá zpravidla do června do začátku listopadu.

Největším městem Jižní Karolíny je Columbia, jež je zároveň městem hlavním. Počet obyvatel zde dosahuje 130 tisíc; o něco méně rezidentů žije v Charlestonu a North Charlestonu.

Jižní Karolina
ZkratkaSC
Státem USA od1788
Počet obyvatel4 679 230
Rozloha82 933 km2
Hlavní městoColumbia
Mapa USA
Jižní Karolina na mapě USA:
Víte, že...
Jižní Karolina má třetí nejvyšší objem elektřiny vyrobené v jaderných elektrárnách ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
CharlestonCharleston
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv