Kalifornie

Kalifornie se stala oficiálním státem USA v roce 1850 jako 31. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadním cípu Spojených států a její sousední státy jsou Oregon, Nevada a Arizona; na jihu pak sousedí s Mexikem. Hlavním městem státu Kalifornie je Sacramento.

Jako první z evropských kolonizátorů získali vliv v dnešní Kalifornii Španělé. Poté, co v roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku, stala se Kalifornie právě součástí Mexika. To již sem ale pronikali z vnitrozemí první američtí a britští osadníci. Následně dokázala Kalifornie získat nezávislost na Mexiku a vznikla zde republika, která však neměla dlouhého trvání. Po mexicko-americké válce byla oblast rozdělena a Mexiku z původní Kalifornie zbyla pouze část poloostrova; z americké části se postupně staly státy Kalifornie, Nevada, Arizona, Colorado a Utah. Se vznikem zlaté horečky začali do Kalifornie proudit davy dalších osadníků a počet obyvatel se rychle zvyšoval. V roce 1850 pak došlo k přičlenění Kalifornie do Spojených států jako oficiálního státu.

Kalifornie je z geografického hlediska velmi různorodá, nachází se zde několik velkých pohoří jako Sierra Nevada nebo Cascade Range, mnoho údolí a jezer. Zároveň je Kalifornie přímořským státem a oceán výrazně ovlivňuje místní klima.

Panují zde poměrně suchá a teplá léta a chladnější zimy s častými dešťovými srážkami, zejména na severu státu. Dále ve vnitrozemí jsou teploty o něco extrémnější - vyšší v létě a chladnější v zimě. Teploty dokáží být na různých místech státu velmi odlišné zejména v souvislosti s nadmořskou výškou, která se pohybuje od hladiny moře až k hodnotám přesahujícím 4000 metrů nad mořem.

Ekonomika Kalifornie je velmi rozvinutá; pokud by byla samostatným státem, byla by svým objemem jednou z největších ekonomik světa. V zemědělství je Kalifornie proslulá zejména pěstováním ovoce a zeleniny. Po druhé světové válce se v Kalifornii velmi rozvinul průmysl, např. výroba dopravních prostředků či elektroniky, v posledních dekádách se pak Kalifornie stala oblíbeným sídlem technologických společností. Nezanedbatelnou část ekonomiky státu tvoří i zábavní průmysl; Los Angeles je světovým centrem filmu, a dále samozřejmě turistický ruch.

V Kalifornii se nachází řada velkých měst - největší z nich je Los Angeles, jež má zhruba 3,8 milionů obyvatel, jakkoli metropolitní oblast okolo tohoto města čítá zhruba 16 milionů rezidentů. K dalším významným městům patří San Diego, San Jose, San Francisco či Fresno. Hlavním městem Kalifornie je Sacramento se 470 tisíci obyvateli.

Kalifornie
ZkratkaCA
Státem USA od1850
Počet obyvatel37 691 912
Rozloha423 967 km2
Hlavní městoSacramento
Booking.com
Mapa USA
Kalifornie na mapě USA:
Víte, že...
Kalifornie má nejvyšší státní dluh ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Panorama SacramentaPanorama Sacramenta
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv