Kansas

Stát Kansas leží v samém srdci Spojených států amerických; členem Unie se stal v roce 1861 jako 34. stát v pořadí. Kansas sousedí s dalšími čtyřmi státy - Coloradem, Missouri, Nebraskou a Oklahomou. Hlavním městem Kansasu je město Topeka.

Území dnešního Kansasu bylo po staletí obýváno domorodými obyvateli; první Evropané se do této oblasti dostali zhruba v polovině 16. století. Pod nadvládu Spojených států se velká část území dostala v rámci obchodu s Francií, která Spojeným státům odprodala svůj nárok na velkou část území v centrální části dnešních USA (tzv. Louisisana Purchase) v roce 1803. Zbylá část území dnešního Kansasu připadla Spojeným státům po tzv. Mexicko-Americké válce v roce 1848. Kansas byl v mezidobí součástí teritoria Missouri (Missouri Territory). První bílí Američané se zde usídlili až v roce 1827. Mezi kolonisty docházelo k řadě střetům kvůli otázce otroctví. Tento "souboj" vyhráli odpůrci otroctví a v roce 1861 byl Kansas přijat do Unie jako stát, kde je otroctví zakázáno.

Kansas se nachází v centrální části Spojených států. Povrch není výrazně členitý a bývá považován za jeden z nejplošších států USA. Nejvyšším bodem je Mount Sunflower v západní části Kansasu s nadmořskou výškou 1232 metrů.

Klima v Kansasu je charakterizováno jako vlhké kontinentální až vlhké subtropické. Vyznačuje se velmi horkými léty, často s dostatkem srážek, a chladnými až studenými zimami. Letní průměrné teploty stoupají nad 30 stupňů Celsia, průměrné nejnižší zimní teploty klesají zhruba ke 4 stupňům. Srážky jsou nejčastější na jaře a v létě; výjimkami nejsou ani silné bouře - Kansas je náchylný na prudké projevy počasí a časté bouře až tornáda, zejména na jaře a počátku léta.

Kansas je historicky zemědělským státem; v současnosti již průmysl a služby předstihly zemědělství v pořadí důležitosti, ovšem i tak se zemědělství v Kansasu stále daří - stát je významným producentem skotu, pšenice, kukuřice či sojových bobů. Významným odvětvím je i navazující zpracovatelský průmysl, dále pak výroba dopravních a průmyslových zařízení. Kansas je zároveň jedním z největších amerických producentů ropy a zemního plynu.

Hlavním městem Kansasu je Topeka, zhruba stotřicetitisícové město ve východní části státu. Ekonomickými centry jsou však metropolitní oblasti okolo Kansas City a také největší město Wichita, centrum leteckého průmyslu, s téměř 400 tisíci obyvateli.

Kansas
ZkratkaKS
Státem USA od1861
Počet obyvatel2 871 238
Rozloha213 100 km2
Hlavní městoTopeka
Mapa USA
Kansas na mapě USA:
Výběr z fotogalerie
Monument RocksMonument Rocks
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv