Kentucky

Stát Kentucky se stal oficiálním státem USA v roce 1792 jako patnáctý v pořadí. Nachází se ve východní části USA a sousedí hned se sedmi dalšími státy - na severu s Illinois, Indianou, Ohiem na východě s Virginií a Západní Virginií, na jihu s Tennessee a na západě pak s Missouri. Hlavním městem státu Kentucky je třicetitisícové město Frankfort.

Oblast dnešní Kentucky byla obývána po staletí domorodými kmeny, ale v období, kdy evropští osadníci začali ve větších počtech pronikat do tohoto regionu, již indiánské kmeny v oblasti nepůsobily. Po získání nezávislosti Spojených států vznikl stát Virginia, jehož součástí byla i oblast dnešní Kentucky; okresy za Apalačským pohořím se nazývaly jako Kentucky County. V roce 1790 došlo k odhodě o odtržení této části od Virginie a o dva roky později vznikl samotný stát Kentucky.

Kentucky se nachází ve východní části Spojených států. Severní hranice je tvořena řekou Ohio, západní hranice pak řekou Mississippi. Značná část východu Kentucky je součástí Apalačského pohoří; nejvyšším bodem státu je Black Mountain v nadmořské výšce 1263 metrů.

Klima v Ketnucky je charakterizováno jako vlhké subtropické a vyznačuje se čtyřmi poměrně jasně definovanými ročními obdobími. V létě dosahují průměrné nejvyšší teploty zhruba 31 stupňů a panuje zde tak velmi horké počasí, ovšem s relativně značnými srážkami zejména na začátku léta. Zimy bývají sušší a teploty v noci klesají v průměru k -6 stupňům Celsia.

Hospodářství Kentucky spoléhá zejména na průmysl, zvláště výrobu elektrických zařízení, potravinářství, výrobu automobilů či chemický průmysl. Kentucky je zároveň jedním z největších amerických producentů černého uhlí. Důležitou součástí státní ekonomiky je též zemědělství; Kentucky je po Severní Karolíně druhým největším producentem tabáku. Známá je též jako tradiční výrobce bourbonu a chovem koní.

Hlavním městem Kentucky je malé městečko Frankfort, jež se nachází v centrální části státu. Hlavním ekonomickým centrem je však největší město Louisville s 600 tisíci obyvateli a Lexington, v němž žije 300 tisíc rezidentů.

Kentucky
ZkratkaKY
Státem USA od1792
Počet obyvatel4 369 356
Rozloha104 656 km2
Hlavní městoFrankfort
Mapa USA
Kentucky na mapě USA:
Víte, že...
Kentucky má nejnižší podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Kentucky State CapitolKentucky State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv