Louisiana

Stát Louisiana se stal oficiálním státem USA v roce 1812 jako osmnáctý v pořadí. Nachází se na jihu Spojených států amerických na pobřeží Mexického zálivu. Sousedí s dalšími třemi americkými státy - na západě s Texasem, na severu s Arkansasem a na východě se státem Mississippi. Hlavním městem státu je dvousettisícové město Baton Rouge.

První evropští kolonizátoři dorazili do oblasti dnešní Louisiany v první polovině šestnáctého století. Území získali pod nadvládu Francouzi a vytvořili kolonii s názvem Louisiana, jež však zahrnovala výrazně větší území - široký pás vedoucí od Mexického zálivu až do francouzských teritorií v dnešní Kanadě. Po sedmileté válce mezi Británií a Francií získala území na východ od řeky Mississippi Británie a další část Louisiany získali Španělé. V roce 1800 španělská území získal Napoleon Bonaparte zpět, aby pak celou kolonii Louisiana odprodal o tři roky později Spojeným státům. Z části této kolonie pak v roce 1812 vznikl stát Louisiana.

Louisiana se nachází na jihu Spojených států na pobřeží Mexického zálivu. Geograficky lze oddělit do dvou odlišných částí - severní kopcovitý terén a jižní přímořský region zahrnující pláže, močály, bažiny, mokřady a bariérové ostrovy. Nejvýše položeným bodem Louisiany je Driskill Mountain, jejíž "vrchol" je v nadmořské výšce pouhých 163 metrů. Geografickou dominantou Louisiany je tak řeka Mississippi, jež se právě v tomto státě vlévá do Mexického zálivu.

Klima Louisiany je charakterizováno jako vlhké subtropické a vyznačuje se dlouhými horkými a vlhkými léty a velmi mírnými a krátkými zimami. Blízký oceán částečně zmírňuje případné extrémní letní teploty, takže zpravidla bývá tepleji ve vnitrozemí Louisiany než na jejím pobřeží. Nejvyšší průměrné letní teploty stoupají k 32 stupňům Celsia, v zimě v noci průměrně klesají na severu státu až ke 3 stupňům, u pobřeží zhruba k 8 stupňům Celsia. Obvyklé jsou silné bouře zejména v létě a Louisiana je též náchylná na relativně častý výskyt hurikánů. Srážky jsou rozloženy do celého roku, i když léto bývá zpravidla srážkově nejbohatší.

Průmysl hraje důležitou roli pro ekonomiku Louisiany; stát se v 60. a 70. letech rapidně industrializoval a dnes je zde hodně rozvinutý zejména petrochemický průmysl související s bohatými nalezišti ropy, nacházejícími se hlavně mimo pevninu v Mexickém zálivu. Stále rostoucí význam má turistický ruch, kde je hlavním lákadlem město New Orleans. V zemědělství je Louisiana jedním z největších americkým producentů sladkých brambor, rýže a cukrové třtiny.

Hlavním městem Louisiany je Baton Rouge, dvousettisícové město ležící na jihu státu na řece Mississippi. Největším centrem je však New Orleans, jehož metropolitní oblast zahrnuje na 1,2 milionu rezidentů.

Louisiana
ZkratkaLA
Státem USA od1812
Počet obyvatel4 574 836
Rozloha135 659 km2
Hlavní městoBaton Rouge
Mapa USA
Louisiana na mapě USA:
Víte, že...
Louisiana má druhou nejnižší průměrnou nadmořskou výšku ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum Baton RougeCentrum Baton Rouge
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv