Maine

Stát Maine se stal oficiálním státem USA v roce 1820 jako třiadvacátý v pořadí. Nachází se v severovýchodním cípu Spojených států a na severu sousedí s Kanadou. Z dalších amerických států již sousedí pouze na západě s New Hampshire. Hlavním městem státu Maine je dvacetitisícové město Augusta.

Oblast dnešního státu Maine začala být evropskými kolonisty, konkrétně Brity, osídlována na počátku 17. století. V polovině století se oblast dostala pod správu Massachusetts Bay Colony, ovšem v následujících desítkách let se území stalo místem bojů o nadvládu mezi Brity, Francouzi a původními obyvateli. Po získání americké nezávislosti se Maine stalo součástí státu Massachusetss, ovšem nespokojenost obyvatel se správou vyústila ve snahy o odtržení a vytvoření vlastního státu. Toho bylo dosaženo v roce 1820, kdy se Maine stalo 23. americkým státem.

Maine se nachází v severovýchodní části Spojených států na pobřeží Atlantického oceánu. Je nejvýchodněji položeným státem USA a také jediným, který má společnou hranici pouze s jedním dalším americkým státem. Nejvýše položeným bodem je vrchol hory Mount Katahdin, jež se nachází v nadmořské výšce 1606 metrů.

Klima v Maine je charakterizováno jako vlhké kontinentální a vyznačuje se relativně teplými a vlhčími léty a studenými zimami s dostatkem sněhových srážek. Průměrné nejvyšší denní teploty v létě dosahují okolo 27 stupňů Celsia, v zimě se pak přes den průměrné nejvyšší teploty drží pod bodem mrazu, aby v noci klesaly až k -12 stupňům.

Rozvoj státu Maine v minulosti vždy brzdily náročné klimatické podmínky, které nepřejí zemědělství. Dnes hraje významnou roli v ekonomice státu papírenský a dřevařský průmysl. V posledních několika desetiletích se rychlým tempem rozvíjejí služby, například ve finančním sektoru. Také turisté stále častěji volí Maine jako cíl své dovolené a využívají zejména výborné podmínky pro outdoorové aktivity; oblíbenou destinací návštěvníků je národní park Acadia.

Hlavním městem státu Maine je od roku 1832 Augusta, ovšem největším městem je Portland se sedmdesáti tisíci obyvateli.

Maine
ZkratkaME
Státem USA od1820
Počet obyvatel1 328 188
Rozloha91 633 km2
Hlavní městoAugusta
Mapa USA
Maine na mapě USA:
Víte, že...
Maine má druhý nejnižší podíl obyvatel ve věku 0-14 let ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Maine State HouseMaine State House
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv