Maryland

Stát Maryland se stal oficiálním státem USA v roce 1788 jako sedmý v pořadí. Nachází se v severovýchodní části Spojených států při pobřeží Atlantického oceánu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy - na severu s Pensylvánií, na východě se státem Delaware, a na západě s Virginií a Západní Virginií. Hlavním městem státu Maryland je čtyřicetitisícové město Annapolis.

Evropští kolonizátoři začali objevovat území dnešního Marylandu v průběhu 16. století. V roce 1632 zde oficiálně vznikla britská kolonie Maryland a brzy se stala jednou z mála převážně katolických regionů mezi britskými koloniemi v Americe. V rámci boje o nezávislost se následně Maryland stal jednou ze zakládajících kolonií nově vzniklých Spojených států a v roce 1788 po ratifikaci ústavy byl přijat jako sedmý v pořadí za oficiální stát USA.

Maryland je rozlohou jedním z nejmenších amerických států, ale zároveň má jednu z nejvyšších hustot osídlení. I přes relativně malou velikost je Maryland po geografické stránce velmi zajímavý - od přímořských písečných dun na východě, přes bažinatá území až po zvlněnou vrchovinu dále na západ až k téměř horskému prostředí. Nejvyšším bodem státu je Hoye-Crest s nadmořskou výškou 1024 metrů.

Podobně různorodé je i podnebí Marylandu, jež je ovlivněnou jak nadmořskou výškou, tak i vzdáleností od oceánu. Ve východní části blíže oceánu panuje vlhké subtropické podnebí s horkými a vlhkými léty a krátkými, mírnými zimami. Průměrné nejvyšší letní teploty zde stoupají nad 30 stupňů Celsia, v zimě pak nejvyšší denní teploty dosahují zhruba pěti stupňů; v noci pak klesají pod nulu. Na západě státu se klima mění na vlhké kontinentální, což s sebou nese poměrně výrazně nižší zimní teploty.

Průmysl je hlavním ekonomickým tahounem ekonomiky Marylandu; stále významné je i rybářství, jakkoli je již delší dobu na ústupu. Řada obyvatel Marylandu dojíždí do nedalekého Washingtonu, kde sídlí řada federálních úřadů.

Hlavní městem Marylandu je čtyřicetitisícové město Annapolis, jež se nachází při pobřeží v zálivu Chesapeake; hlavním ekonomickým centrem státu je však město Baltimore.

Maryland
ZkratkaMD
Státem USA od1788
Počet obyvatel5 828 289
Rozloha32 131 km2
Hlavní městoAnnapolis
Mapa USA
Maryland na mapě USA:
Víte, že...
Maryland má druhý nejvyšší podíl žen na celkovém počtu obyvatel ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Capitol v AnnapolisCapitol v Annapolis
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv