Massachusetts

Stát Massachusetts se stal oficiálním státem USA v roce 1788 jako šestý v pořadí. Nachází se v severovýchodním cípu Spojených států při pobřeží Atlantického oceánu a sousedí s pěti dalšími americkými státy - na severu s New Hampshire a Vermontem , na jihu se státy Rhode Island a Connecticut a na západě se státem New York. Hlavním a zároveň největším městem státu Massachusetts je město Boston.

Oblast dnešního státu Massachusetts byla před příchodem Evropanů dlouhodobě obývána domorodými kmeny. Velká většina těchto původních obyvatel však po prvních kontaktech s Evropany podlehla pro ně neznámým evropským nemocem. Evropané zde začali zakládat první osady ve dvacátých letech 17. století. Území původní kolonie se postupně rozrůstalo a v roce 1691 vznikla provincie Province of Massachusetts Bay, jež zahrnovala dnešní státy Massachusetts a Maine a taktéž dvě dnešní kanadské provincie. Provincie se postupně stala centrem boje za nezávislost na Británii a řada události z období boje za nezávislost se odehrála právě v Massachusetts (např. Bostonský masakr v roce 1770 či "Bostonské pití čaje" o tři roky později). Nezávislost na Británii byla nakonec vybojována a v roce 1788 Massachusetts jako šestý stát v pořadí ratifikoval americkou ústavu a stal se tak oficiálním státem USA.

Massachusetts se nachází v severovýchodní části USA v regionu zvaném New England a rozlohou je sedmým nejmenším státem USA. Klima v Massachusetts je charakterizováno jako vlhké kontinentální a je charakteristické teplými léty a relativně chladnými zimami. Průměrné nejvyšší letní teploty dosahují u pobřeží zhruba 27 stupňů, nejnižší zimní zde v noci klesají k -5 a přes den vystoupají v průměru pouze několik stupňů nad bod mrazu. Srážky jsou rozprostřeny relativně rovnoměrně po celý rok; zima je pak velmi bohatá na srážky sněhové. Topograficky je Massachussets relativně plochý, což platí zejména o východní části státu. Centrální část a zejména západ má již kopcovitý charakter a nejvyšším bodem Mount Greylock s nadmořskou výškou 1063 metrů.

Massachusetts je tradičně průmyslově zaměřen; daří se tu široké škále průmyslových oborů, podobně jako službám, vědě či finančnictví. Ze zemědělských produktů jsou významnější některé druhy ovoce (např. brusinky či jablka) či mléčné produkty.

Hlavním městem státu Massachusetts je město Boston, jež je zároveň nejvýznamnějším centrem tohoto státu. Samotné město má zhruba 600 tisíc obyvatel, ovšem celá aglomerace čítá na 4,5 milionu rezidentů.

Massachusetts
ZkratkaMA
Státem USA od1788
Počet obyvatel6 587 536
Rozloha27 336 km2
Hlavní městoBoston
Mapa USA
Massachusetts na mapě USA:
Víte, že...
Massachusetts má třetí nejvyšší podíl osob dojíždějících do zaměstnání hromadnou dopravou ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Fenway ParkFenway Park
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv