Michigan

Stát Michigan se stal oficiálním státem USA v roce 1837 jako dvacátý šestý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států v oblasti Velkých jezer u kanadských hranic a sousedí s třemi dalšími americkými státy - na západě s Wisconsinem a na jihu s Indianou a Ohiem. Hlavním městem státu Michigan je město Lansing.

Oblast dnešního Michiganu byla historicky obývána domorodými obyvateli; první Evropané sem začali pronikat v první polovině 17. století a první stálé osídlení zde vzniklo v roce 1668. Pronikali sem zejména Francouzi a od druhé poloviny 17. století byla oblast Michiganu součástí Provincie Nová Francie. Po prohrané válce s Británií však provincie zanikla, území se dostalo pod nadvládu Británie a stalo se součástí britské Provincie Quebec. Ani po vzniku Spojených států nebylo o budoucnosti území jasno a USA tvrdě bojovaly s Británií i na počátku 19. století. V roce 1835 schválili obyvatelé území americkou ústavu a o dva roky později po vyřešení některých územních problémů se sousedními státy se Michigan stal oficiálním státem USA.

Michigan leží v severní části USA v těsné blízkosti Velkých jezer. Sestává ze dvou poloostrovů oddělených úžinou Mackinac, přes níž je od roku 1957 v provozu most, jenž výrazně podpořil rozvoj horního poloostrova. Poloostrovy jsou relativně ploché, nejvyšší bod Mount Avron se nachází v horní části a dosahuje výšky 603 metrů nad mořem. Oba poloostrovy jsou bohaté na řadu jezírek a řek.

Klima v Michiganu je charakterizováno jako kontinentální, jakkoliv zde existují dva odlišné regiony. Jižní a centrální část dolního poloostrova má teplejší klima s horkými léty a studenými zimami, zatímco v severní části dolního a na celém horním poloostrově panuje chladnější počasí s teplými ale kratšími léty a tuhé zimy. Na jihu dolního poloostrova tak průměrné nejvyšší letní teploty dosahují 29 stupňů Celsia, zatímco na severu státu zhruba o 5 stupňů méně. Podobné je to i v zimě, kdy průměrné nejvyšší teploty "vystoupají" na jihu na -6 stupňů, na severu pak pouze k -11. Zima je pak v celém Michiganu ve znamení sněhu, a to zejména v severní části státu.

Výroba se podílí tradičně zhruba třiceti procenty na ekonomické produkci státu, zejména pak výroba automobilů, jakkoli je tato momentálně zejména v Detroitu ve značné krizi. Z dalších druhů průmyslu je zastoupen zejména chemický či papírenský. Zejména dolní poloostrov je bohatý na minerály, a proto zde své zastoupení má i produkce železné rudy, písku či štěrku. Své místo v ekonomice státu má i lesnictví a rybolov.

Hlavním městem Michiganu je stodvacetitisícový Lansing, jakkoliv největší aglomerací je Detroit s více než 4 miliony obyvatel.

Michigan
ZkratkaMI
Státem USA od1837
Počet obyvatel9 876 187
Rozloha250 487 km2
Hlavní městoLansing
Mapa USA
Michigan na mapě USA:
Víte, že...
Michigan má druhou největší rozlohu vodní plochy ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Michigan State CapitolMichigan State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv