Minnesota

Stát Minnesota se stal oficiálním státem USA v roce 1858 jako třicátý druhý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států u hranic s Kanadou a sousedí s dalšími čtyřmi americkými státy - na západě se Severní Dakotou a Jižní Dakotou, na jihu pak s Iowou a na východě s Wisconsinem. Hlavním městem státu je jeho největší město Saint Paul.

Oblast dnešního státu Minnesota byla historicky obývána domorodými obyvateli, zejména kmenem Dakotů. První evropští osadníci začali do tohoto regionu přicházet v 17. století. Součástí Spojených států se území na východ od řeky Mississippi stalo po americké válce o nezávislost, region na západ od této největší americké řeky pak v rámci tzv. Louisiana Purchase - odkupu území od Francie v roce 1803. V roce 1849 vzniklo na území Teritorium Minnesota a o jedenáct let později byla Minnesota přijata jako 32. stát v pořadí do Unie.

Minnesota je nejseverněji položeným státem USA (mimo Aljašky) a leží v oblasti Velkých jezer na hranicích s Kanadou. Minnesota je relativně plochý stát s jemně zvlněným povrchem; nejvyšším bodem je Eagle Mountain s nadmořskou výškou 701 metrů. V Minnesotě se nachází přes 11000 jezer a jezírek a řada potoků a řek, z nichž největší je řeka Mississippi.

Klima panuje v Minnesotě kontinentální s velmi tuhými zimami a zároveň teplými až horkými léty. Zatímco v zimě je většina státu pokryta sněhem a nejvyšší denní teploty "stoupají" v průměru jen k -5 stupňům, v létě se naopak v průměru drží okolo 28 stupňů.

Minnesota je největším americkým producentem železné rudy, podobně jako písku či štěrku. Významné je i zemědělství, zejména pěstování kukuřice, pšenice či sojových bobů, ale i chov dobytka a produkce mléka a mléčných produktů.

Hlavním městem státu Minnesota je město Saint Paul, což je druhé největší město Minnesoty se zhruba 300 tisíci obyvateli. Je zároveň součástí souměstí Minneapolis-St.Paul, největší metropolitní oblasti státu.

Minnesota
ZkratkaMN
Státem USA od1858
Počet obyvatel5 344 861
Rozloha225 163 km2
Hlavní městoSaint Paul
Mapa USA
Minnesota na mapě USA:
Výběr z fotogalerie
Minnesota State CapitolMinnesota State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv