Mississippi

Stát Mississippi se stal oficiálním státem USA v roce 1817 jako dvacátý v pořadí. Nachází se na jihu USA při pobřeží Mexického zálivu a sousedí se čtyřmi dalšími americkými státy - na východě s Alabamou, na severu s Tennessee a západní hranici sdílí s Arkansasem a Louisianou. Hlavním a největším městem státu je město Jackson.

První Evropané dorazili do oblasti dnešního státu Mississippi již v první polovině 16. století, ovšem první stálá osídlení kolonistů zde začala vznikat až na přelomu 17. a 18. století. Správu nad územím vykonávaly v následujících letech různé mocnosti - Španělé, Francouzi i Britové. Po prohře v sedmileté válce postoupila Francie území Británii, jež se však z kořisti dlouho neradovala, neboť po vzniku USA se stalo území součástí tohoto nově vzniklého státu; v dubnu 1798 bylo vytvořeno teritorium Mississippi. V roce 1817 se pak z Mississippi stal oficiální stát USA, a to jako dvacátý v pořadí. V rámci občanské války stálo Mississippi jako typický otrokářský stát na straně Konfederace a členem Unie se stalo zpět v roce 1870.

Mississippi leží na jihu Spojených států amerických a jeho dominantou je stejnojmenná řeka, jež tvoří celou západní hranici státu. Jedná se o mírně kopcovitý stát s nejvyšším bodem v nadmořské výšce 246 metrů.

Klima Mississippi je charakterizováno jako vlhké subtropické a vyznačuje se dlouhými horkými léty a krátkými a mírnými zimami. Zatímco letní teploty se v rámci státu příliš neliší (průměrné nejvyšší teploty dosahují v létě 33 stupňů Celsia), v zimě je jih státu poměrně výrazně teplejší (nejvyšší teploty v zimě dosahují na severu 10 stupňů zatímco u pobřeží zhruba o 6 stupňů více). Taktéž srážky jsou výrazně četnější spíše na jihu v blízkosti Mexického zálivu; Mississppi je náchylné taktéž na časté bouřky až hurikány.

Mississippi je tradičně jeden z nejvíce rurálních států USA, kde zemědělství vždy hrálo významnou roli. Stále významná je produkce bavlny, dále též rýže či sojových bobů, z živočišné výroby jsou pak důležitou složkou chov drůbeže a rybaření. Existují zde bohatá naleziště ropy a zemního plynu, díky nimž se postupně rozvinul i navazující průmysl - zejména chemický.

Hlavním a zároveň největším městem Mississippi je město Jackson, které se nachází v centrální části státu a má zhruba 175 tisíc obyvatel (v součtu s okolními předměstími pak přibližně 600 tisíc).

Mississippi
ZkratkaMS
Státem USA od1817
Počet obyvatel2 978 512
Rozloha125 438 km2
Hlavní městoJackson
Mapa USA
Mississippi na mapě USA:
Víte, že...
Mississippi má nejnižší podíl hrubého domácího produktu na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Capitol v MississippiCapitol v Mississippi
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv