Missouri

Stát Missouri se stal oficiálním státem USA v roce 1821 jako dvacátý čtvrtý v pořadí. Nachází se uprostřed Spojených států a sousedí s osmi dalšími americkými státy - na východě s Illinois, na severu s Iowou, na západě s Nebraskou, Kansasem a Oklahomou, jižní hranici sdílí s Arkansasem a na jihozápadě pak s Tennessee a Kentucky. Hlavním městem státu Missouri je město Jefferson City.

Vedle původních domorodých obyvatel začali na konci 17. století do oblasti dnešního státu Missouri pronikat první evropští kolonisté. První stálá osídlení byla zakládána Francouzi, ale téměř celou druhou polovinu 18. století bylo území pod správou Španělska. Napoleon jej získal zpět pro Francii, ale krátce na to, v roce 1803, jej odkoupily Spojené státy v rámci tzv. Louisiana Purchase. V roce 1818 Missouri oficiálně požádalo o vstup do Unie jako oficiální stát a v roce 1821 se Missouri stalo 24. státem USA.

Missouri se nachází uprostřed Spojených států a stejně jako Tennessee sousedí s osmi dalšími státy (žádný jiný stát USA nesousedí s více než osmi státy). Státem protékají dvě velké řeky - Mississippi, která tvoří východní hranici státu a Missouri River, jež teče napříč státem a spojuje dvě největší centra - St. Louis a Kansas City. Missouri není nijak vertikálně členitý stát; sever nad řekou Missouri má kopcovitější charakter, zatímco jih je velmi plochý. Nejvyšším bodem je Taum Sauk Mountain s nadmořskou výškou 540 metrů.

Podnebí v Missouri je charakterizováno jako vlhké kontinentální s horkými a vlhkými léty a studenými zimami. Rozdíly v teplotách jsou ve srovnání s ostatními státy velmi značné - v létě se nejvyšší průměrné teploty šplhají až k 32 stupňům Celsia, aby v zimě sotva přelezly bod mrazu. Zároveň jsou zde časté bouře, které mají někdy až charakter tornáda.

Historicky spoléhal stát Missouri zejména na zemědělství a dodnes zde existuje na 100 tisíc farem; důležitými plodinami jsou sojové boby či kukuřice. Přesto je dnes Missouri hlavně průmyslovým státem, a to zejména na severu a v oblasti dvou velkých center - St. Louis a Kansas City, kde se daří výrobě pro letecký průmysl a dopravu, dále chemickému či kovodělnému průmyslu. Ze surovin se v Missouri těží olovo, uhlí či zinek.

Hlavním městem státu Missouri je Jefferson City, jež se nachází uprostřed státu. Největšími městy či aglomeracemi však jsou Kansas City na západě a St. Louis na východě státu.

Missouri
ZkratkaMO
Státem USA od1821
Počet obyvatel6 010 688
Rozloha180 540 km2
Hlavní městoJefferson City
Mapa USA
Missouri na mapě USA:
Víte, že...
Missouri má druhý nejnižší podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Missouri State CapitolMissouri State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv