Nebraska

Stát Nebraska se stal oficiálním státem USA v roce 1867 jako 37. v pořadí. Nachází se v samém srdci Spojených států amerických a sousedí s šesti dalšími americkými státy - na východě s Iowou a Montanou, na severu s Jižní Dakotou, na západě s Wyomingem a jižní a jihozápadní hranici sdílí se státy Colorado a Kansas. Hlavním městem státu Nebraska je město Lincoln.

Území dnešní Nebrasky bylo dlouhodobě obýváno domorodými indiánskými kmeny. První bílí obyvatelé Severní Ameriky křižovali Nebrasku již v průběhu 18. století při svých cestách ze severu do Santa Fé. První stálé osídlení v Nebrasce vzniklo v roce 1819, ale teprve v polovině 19. století začali přistěhovalci proudit do této oblasti ve větších počtech a to v souvislosti se zlatou horečkou, jež na západě Severní Ameriky vypukla. V roce 1854 vzniklo teritorium Nebraska a o třináct let později se Nebraska stala oficiální státem USA.

Nebraska se nachází v samém středu Spojených států amerických. Nadmořská výška relativně plynule stoupá směrem od východu k západu; nejvyšším bodem Nebrasky je Panorama Point v nadmořské výšce 1654 metrů.

Klima v Nebrasce má dvojí charakter - ve východní části panuje vlhké kontinentální klima s větším množstvím srážek, zatímco směrem na západ se podnebí mění ve stepní, kde panuje relativní sucho. Charakteristické jsou velké rozdíly v teplotách mezi létem a zimou, ale i mezi nocí a dnem. Nejvyšší denní teploty dosahují v létě průměrně okolo 32 stupňů; v zimě se pak naopak pouze lehce přehoupnou přes bod mrazu, aby v noci klesly hluboko pod něj. Nebraska je velmi náchylná na bouřky, a to zejména na jaře a v létě; výjimkou nejsou ani tornáda.

Nebraska je typickým zemědělským státem; pěstuje se zde kukuřice, sojové boby či pšenice, tradiční je chov skotu. Z průmyslu se zde nejvíce daří potravinářství, jež navazuje na bohatou zemědělskou produkci.

Hlavním městem Nebrasky je město Lincoln, jež se nachází ve východní části státu nedaleko největšího ekonomického centra Omahy.

Nebraska
ZkratkaNE
Státem USA od1867
Počet obyvatel1 842 641
Rozloha200 330 km2
Hlavní městoLincoln
Mapa USA
Nebraska na mapě USA:
Víte, že...
Nebraska má druhý nejnižší státní dluh na jednoho obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Omaha v NebrasceOmaha v Nebrasce
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv