Nevada

Stát Nevada se stal oficiálním státem USA v roce 1864 jako 36. v pořadí. Nachází se na západě Spojených států a sousedí s pěti dalšími americkými státy - nejdelší společnou hranici má na západě s Kalifornií, dále sousedí na východě s Arizonou a Utahem a na severu s Oregonem a Idahem. Hlavním městem státu Nevada je padesátitisícové město Carson City.

Oblast dnešní Nevady byla po začátku kolonizace pod nadvládou Španělů. Poté, co Mexiko získalo nezávislost, se na krátkou dobu stala součástí Mexika, ovšem po mexicko-americké válce se v roce 1848 stal region součástí USA. Území patřilo do teritoria Utah, ovšem v roce 1861 se z něj vyčlenilo a vzniklo tak teritorium Nevada. Oficiálním státem se Nevada stala v roce 1864 jako 36. stát v pořadí; jeho hranice se dotvářely ještě v následujících letech, kdy Nevada získala další území na východě a jihu dnešního státu.

Nevada se nachází v západní části Spojených států amerických. Severní část státu je součástí tzv. Great Basin, jež se vyznačuje pouštním charakterem podnebí a velmi vysokými teplotami v létě a nízkými v zimě. Nachází se zde řada menších či větších pohoří vedoucích od severu k jihu, z nichž největší je Sierra Nevada vedoucí na hranici s Kalifornií - nejvyšším bodem Nevady je Boundary Peak, jehož vrchol leží v nadmořské výšce 4007 metrů. Jih Nevady má pouštní charakter - nachází se zde známá poušť Mojave.

Nevada je státem s nejmenším úhrnem srážek v USA. Klima zde převažuje pouštní či polopouštní s velmi vysokými denními teplotami (v létě v extrémech až k 50 stupňům Celsia) a nízkými teplotami nočními (v zimě klesají i k -40 stupňům). Vždy však záleží na geografické poloze - zatímco na severu Nevady jsou zimy dlouhé a velmi tuhé, na jihu bývají kratší a relativně mírné. Sucho panuje téměř po celý rok, nejvíce srážek spadne na západě na návětrné straně vysokých hor.

Přírodní podmínky nejsou v Nevadě příliš vhodné pro zemědělství, v menším množství se zde pěstují brambory či cibule a chová dobytek. Naopak je poměrně bohatá na suroviny a tradičně jedním z největších amerických producentů zlata, stříbra či rtuti. Hlavní část nevadské ekonomiky je však tvořena cestovním ruchem, zejména hlavním centrem zábavního průmyslu Las Vegas a částečně též oblastmi okolo Rena či jezera Tahoe.

Hlavním městem Nevady je město Carson City, ovšem největším centrem je jednoznačně Las Vegas - metropolitní oblast okolo tohoto světového hlavního města hazardu čítá zhruba dva miliony obyvatel.

Nevada
ZkratkaNV
Státem USA od1864
Počet obyvatel2 723 322
Rozloha286 380 km2
Hlavní městoCarson City
Mapa USA
Nevada na mapě USA:
Víte, že...
Nevada má třetí nejvyšší objem elektřiny vyrobené z energie slunce ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Hoover DamHoover Dam
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv