New Hampshire

Stát New Hampshire se stal oficiálním státem USA v roce 1788 jako devátý v pořadí. Nachází se v severovýchodním cípu Spojených států amerických a kromě Kanady sousedí též se třemi dalšími americkými státy - na východě se státem Maine, na západě s Vermontem a na jihu se státem Massachusetts. Hlavním městem státu New Hampshire je město Concord.

Region na severovýchodě dnešních USA byl osídlen na počátku 17. století. Na konci 20. letech byla založena provincie New Hampshire, ale po celé jedno století trvaly neustálé spory s vedlejší kolonií Massachusetts o území; dlouhou dobu byly také tyto kolonie spravovány společně. New Hampshire byla jedna ze třinácti kolonií, které revoltovaly proti britské nadvládě v rámci americké války o nezávislost. Oficiálním státem USA se New Hampshire stal v roce 1788 poté, co jako devátý v pořadí ratifikoval ústavu Spojených států.

New Hampshire se nachází v severovýchodní části Spojených států v regionu zvaném New England. Svou rozlohou se jedná o jeden z nejmenších států USA (46. v pořadí), ale přesto je geograficky zajímavý. V severní části New Hampshire se nachází několik pohoří, např. White Mountains s nejvyšším bodem Mount Washington v nadmořské výšce 1917 metrů. New Hampshire je přímořským státem, ovšem jeho pobřeží je nejkratší ze všech přímořských států USA (pouze 29 kilometrů).

Podnebí ve státu New Hampshire je charakterizováno jako vlhké kontinentální s teplými a vlhkými léty a chladnými zimami; srážky jsou rozprostřeny poměrně rovnoměrně do všech měsíců roku. Klima v jihovýchodní části státu je ovlivněno blízkým oceánem, který zmírňuje teploty jak v létě tak i v zimě. Zimy dokáží být v New Hampshire velmi tuhé a to zejména v západní části státu a v horách, kde teploty v noci klesají až k -20 stupňům Celsia.

Z hospodářského hlediska je velmi významný turistický ruch, v létě jsou objektem zájmu turistů zejména pláže na atlatnickém pobřeží, v zimě pak lyžařská střediska v horách. Velkou tradici zde má těžba dřeva a navazující papírenský průmysl; horský profil v severní části státu pak limituje zemědělství, které zde tak není příliš rozšířené.

Hlavním městem New Hampshire je Concord, který se nachází uprostřed státu a má zhruba 40 tisíc obyvatel. Největším ekonomickým centrem je město Manchester s více než 110 tisíci obyvateli.

New Hampshire
ZkratkaNH
Státem USA od1788
Počet obyvatel1 318 194
Rozloha24 214 km2
Hlavní městoConcord
Mapa USA
New Hampshire na mapě USA:
Víte, že...
New Hampshire má třetí nejmenší rozlohu vodní plochy ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Capitol v New HampshireCapitol v New Hampshire
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv