New Jersey

Stát New Jersey se stal oficiálním státem USA v roce 1787 jako třetí v pořadí. Nachází se v severovýchodní části Spojených států amerických a sousedí se třemi dalšími státy - na severu se státem New York, na jihu se státem Delaware a na západě s Pensylvánií. Hlavním městem státu New Jersey je město Trenton.

Oblast dnešního státu New Jersey byla původní osídlena Holanďany, ale v šedesátých letech 17. století se dostala pod nadvládu Anglie. V rámci americké revoluce byla New Jersey jednou ze třinácti kolonií, které revoltovaly proti nadvládě Británie, a po úspěšném boji o nezávislost se New Jersey stalo třetím státem pořadí, který ratifikoval ústavu Spojených států.

Téměř celý stát New Jersey, kromě severní osmdesátikilometrové hranice se státem New York, je obklopen vodou. Horní třetina státu leží v oblasti Apalačské vysočiny a jsou zde mírné kopce a malebná údolí s řadou potoků a říček. Ve zbytku státu převládá nížina a zejména pobřežní část je velmi obydlená s řadou měst.

V severozápadní části státu panuje vlhké kontinentální podnebí a teploty jsou zde zejména díky vyšší nadmořské výšce chladnější než ve zbytku státu. Léta jsou v New Jersey typicky velmi teplá a vlhká s průměrnými denními teplotami okolo 28 stupňů Celsia, v zimě pak nejvyšší teploty vystoupají pouze k 5 stupňům Celsia; díky blízkosti oceánu nejsou rozdíly v teplotách mezi dnem a nocí příliš veliké. Srážky jsou rovnoměrně rozloženy po celý rok.

Stát New Jersey je jedním z nejmenších ve Spojených státech, zároveň však má jednu z nejvyšších hustot osídlení, zejména díky blízkosti velkým městům jako New York City či Philadephia, kam řada obyvatel New Jersey dojíždí za prací. New Jersey je velkým průmyslovým a dopravním centrem, důležitou součástí ekonomiky státu je i cestovní ruch, o nějž má největší zásluhu Atlantic City, východní kopie Las Vegas.

Hlavním městem státu New Jersey je osmdesátitisícové město Trenton, největším městem pak Newark.

New Jersey
ZkratkaNJ
Státem USA od1787
Počet obyvatel8 821 155
Rozloha22 591 km2
Hlavní městoTrenton
Mapa USA
New Jersey na mapě USA:
Víte, že...
New Jersey má třetí nejvyšší průměrný roční příjem na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Atlantic CityAtlantic City
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv