New York

Stát New York se nachází v severovýchodní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stal v roce 1788 jako jedenáctý v pořadí. Kromě Kanady sousedí stát New York s pěti dalšími americkými státy - na východě to jsou Vermont, Massachusetts a Connecticut a jižní hranici sdílí New York se státy Pensylvánie a New Jersey. Hlavním městem státu New York je město Albany.

Oblast dnešního státu New York byla nejdříve kolonizována Holanďany, a to v průběhu 17. století. V šedesátých letech pak nadvládu převzala Velká Británie jako následek druhé Britsko-Holandské války; v průběhu třetí Britsko-Holandské války se New York ještě jednou dostal do holandského držení, ovšem velmi krátce. V rámci amerického boje o nezávislost byl New York jednou ze třinácti kolonií, jež revoltovaly proti nadvládě Británie. Řada bitev v následné válce se odehrála právě na území New Yorku. Oficiálním státem nově vzniklých USA se New York stal v roce 1788 po ratifikaci americké ústavy.

Východní části státu New York dominuje Velké apalačské údolí, jehož součástí je velké jezero Champlain a řeka Hudson. Na západ od tohoto jezera je řada dalších jezírek, z nichž nejznámější je zřejmě Lake Placid, a také menší pohoří Adirondack, v němž se nachází nejvyšší bod státu Mt. Marcy (1629 metrů nad mořem). Zatímco oblast okolo největšího města New York City má výrazně městský charakter, zbytek státu je toho pravým opakem.

Podnebí státu New York je charakterizováno jako vlhké kontinentální, jež na jihu státu, v oblasti okolo New York City, přechází až do subtropického. Průměrné denní teploty stoupají v létě až ke třiceti stupňům se značnou vlhkostí vzduchu, zimy jsou pak ale často velmi tuhé a dlouhé, zejména dále od pobřeží. V oblasti okolo Lake Placid klesají teploty v průměru pod nulu ještě v dubnu.

Dominantním ekonomickým, obchodním a finančním centrem státu i celých USA je New York City. V celém státu New York má průmysl dlouhou tradici a je velmi diverzifkovaný. Zároveň je New York významným dopravním uzlem jako pro leteckou, tak i lodní přepravu. Daří se zde i zemědělství, zejména pěstování ovoce a zeleniny; New York je taktéž jedním z nejvýznamnějších producentů mléka a mléčných výrobků v rámci USA.

Hlavním městem státu je stotisícové město Albany, ovšem jednoznačným centrem je samozřejmě New York City s více než osmi miliony obyvatel.

New York
ZkratkaNY
Státem USA od1788
Počet obyvatel19 465 197
Rozloha141 297 km2
Hlavní městoAlbany
Mapa USA
New York na mapě USA:
Víte, že...
New York má třetí nejnižší podíl spotřeby elektřiny domácností na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
New York State CapitolNew York State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv