Nové Mexiko

Stát Nové Mexiko se nachází na jihu spojených států u hranic s Mexikem. Oficiálním státem USA se stal v roce 1912 jako 47. v pořadí. Kromě Mexika sousedí Nové Mexiko s dalšími pěti americkými státy - na východě s Texasem a Oklahomou, na severu s Coloradem, západní hranici sdílí s Arizonou a společný bod má též na severozápadě s Oklahomou. Hlavním městem státu Nové Mexiko je Santa Fe.

Oblast dnešního Nového Mexika byla dlouhá léta obývána domorodými obyvateli. V době prvních kontaktů s evropskou civilizací zde žily zejména kmeny Navajů a Apačů. Evropané, konkrétně Španělé, sem pronikli již v polovině šestnáctého století. Po mexické válce o nezávislost se větší část dnešního Nového Mexika stala součástí Mexika, severovýchodní část pak náležela Francii. Tuto část odkoupily Spojené státy v roce 1803 v rámci tzv. Louisiana Purchase a po mexicko-americké válce získaly USA v polovině 19. století i část připadající do té doby Mexiku; v roce 1850 tak bylo zřízeno tzv. New Mexico Territory, jež sestávalo z dnešní Arizony, Nového Mexika a části státu Colorado. Oficiální státem USA se pak Nové Mexiko stalo až v roce 1912 jako 47. stát v pořadí.

Nové Mexiko je geograficky velmi zajímavé - k vidění jsou zde široké pouště a polopouště i vysoké hory s nadmořskou výškou dosahující přes čtyři tisíce metrů. Nejvyšším bodem státu je Wheeler Peak, jehož vrchol je ve výšce 4013 metrů nad mořem. Průměrná nadmořská výška celého státu je 1740 metrů.

Klima v Novém Mexiku má převážně pouštní či polopouštní charakter, jakkoli jsou zde i oblasti s podnebím alpského typu. V letních měsících panují na většině území státu velmi vysoké teploty; průměrné nejvyšší denní teploty šplhají vysoko přes 30 stupňů Celsia. Zimy bývají relativně krátké a příjemné; průměrné nejvyšší denní teploty jsou i v zimě v řadě měst vyšší než 10 stupňů a pod bod mrazu klesají pouze v noci.

Značná část ekonomiky Nového Mexika je založena na přírodním bohatství tohoto státu - jsou zde naleziště uranové a manganové rudy, potaše či mědi. Patrná je zde velká přítomnost státu, který je zde významným zaměstnavatelem; nachází se zde řada základen amerického letectva a další vojenská zařízení. Podmínky pro zemědělství zde nejsou příliš příznivé, častý je tak spíš chov dobytka v řadě místních rančů.

Hlavním městem státu Nové Mexiko je sedmdesátitisícové Santa Fe, ovšem hlavním ekonomickým centrem státu je Albuquerque s více než půl milionem rezidentů.

Nové Mexiko
ZkratkaNM
Státem USA od1912
Počet obyvatel2 082 224
Rozloha314 917 km2
Hlavní městoSanta Fe
Mapa USA
Nové Mexiko na mapě USA:
Víte, že...
Nové Mexiko má nejvyšší podíl obyvatel hispánského původu na celkovém počtu obyvatel ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
White SandsWhite Sands
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv