Ohio

Stát Ohio se nachází ve východní části Spojených států v oblasti velkých jezer. Oficiálním státem USA se stal v roce 1803 jako sedmnáctý v pořadí. Sousedí s dalšími pěti americkými státy - na východě s Pensylvánií a Západní Virginií, na severu s Michiganem, na východě je jeho sousedem stát Indiana a na jihu pak Kentucky. Hlavním městem státu Ohio je město Columbus.

Původní obyvatelé se v oblasti dnešního Ohia vyskytovali tisíce let před příchodem Evropanů. Ten byl pro ně byl pohromou kvůli častým válkám a zejména epidemiím evropských nemocí, na které nebyli připraveni. Oblast kolonizovali Francouzi, ovšem sváděli o ni tvrdé boje s Británií; po sedmileté válce v roce 1754 pak Francie tento region Británii postoupila. Úspěšná americká válka o nezávislost však přinesla další změnu vlády a v roce 1783 se oblast Ohia stala součástí USA. Spojené státy zde založily tzv. Northwest Territory, jehož součástí byla řada dnešních států USA, včetně Ohia. V roce 1803 pak prezident Thomas Jefferson podepsal zákon schvalující hranice a ústavu státu Ohio, ovšem Kongres nikdy formálně neschválil vstup Ohia do Unie. Teprve zpětně v roce 1953 schválil prezident Eisenhower společné rozhodnutí obou komor amerického parlamentu o retroaktivní platnosti vzniku Ohia jako oficiálního státu USA v roce 1803.

Stát Ohio není geograficky nijak významně členitý; povrch je velmi plochý a pouze na jihovýchodě státu se postupně zvedá, když vede do pohoří v Západní Virginii. Nejvyšším bodem státu je Campbell Hill s nadmořskou výškou 472 metrů.

Podnebí v Ohiu je charakterizováno jako vlhké kontinentální - léto je typicky velmi teplé a vlhké v celém státě, průměrné nejvyšší denní teploty atakují 30 stupňů Celsia. Zimy jsou chladné až studené s nejvyššími průměrnými teplotami lehce nad bodem mrazu. Dešťové srážky nejsou nijak výrazné a jsou relativně rovnoměrně rozloženy v celém roce.

Ekonomika Ohia je výrazně založena na průmyslu, jakkoli je důležitost v poslední desetiletích klesá. Významný je těžký průmysl jako výroba dopravních zařízení, zpracování kovů a strojírenství. Svůj význam si zachovává i zemědělství, zejména produkce kukuřice a obilí.

Hlavním a zároveň největším městem Ohia je město Columbus; k významným hospodářským centrům patří také Cleveland či Cincinnati.

Ohio
ZkratkaOH
Státem USA od1803
Počet obyvatel11 544 951
Rozloha116 098 km2
Hlavní městoColumbus
Mapa USA
Ohio na mapě USA:
Víte, že...
Ohio má druhou největší celkovou spotřebu elektřiny v sektoru průmyslu ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Ohio State HouseOhio State House
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv