Oklahoma

Stát Oklahoma se nachází v samém středu Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oklahoma stala v roce 1907 jako 46. stát v pořadí. Sousedí s šesti americkými státy - na severu s Coloradem a Kansasem, na západě má krátkou hranici s Novým Mexikem, naopak nejdelší sdílí na jihu s Texasem; východním sousedy Oklahomy pak jsou Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu je město Oklahoma City.

Jako první evropští kolonizátoři zavítali do oblasti dnešní Oklahomy Španělé již v šestnáctém století, ale nevedlo to ke vzniku žádných stálých sídel. Půdu tak zabrali až Francouzi ve století sedmnáctém, kteří ji odprodali Spojeným státům v roce 1803 v rámci tzv. Louisiana Purchase. V rámci kolonizace východní části USA byly do oblasti Oklahomy v první polovině 19. století vysídleny kmeny domorodých Indiánů a vzniklo zde Indiánské teritorium. Po konci občanské války byla Oklahoma propojena železnicí a začali sem proudit ve větším množství i bílí osadníci. Západní část dnešní Oklahomy se stala oficiálním teritoriem Oklahoma (Oklahoma Territory) v roce 1890. Indiánské teritorium a teritorium Oklahoma pak byla sloučena do jednoho státu a v roce 1907 se Oklahoma stala 46. státem USA v pořadí.

Oklahoma je geograficky velmi rozmanitá; nacházejí se zde hned čtyři menší pohoří Ouachita Mountains, Wichita Mountains, Ozark Mountains a Arbuckle Mountains. Nejvyšším bodem Oklahomy je Black Mesa s nadmořskou výškou 1516 metrů.

Klima v Oklahomě vykazuje znaky kontinentálního podnebí, jež občas způsobuje velmi prudké výkyvy teplot a drsné počasí; časté jsou silné bouře i tornáda. Průměrné nejvyšší teploty v létě dosahují 32 stupňů Celsia, v zimě pak okolo 10 stupňů.

V tradičně zemědělské Oklahomě zůstává tato část ekonomiky stále velmi podstatná; bavlnu nahradily v důležitosti obiloviny, významný je i chov dobytka. Oklahoma je též bohatá na nerostné zdroje, hlavně uhlí a zejména ropu.

Hlavním a zároveň největším městem státu je Oklahoma City s téměř 600 tisíci obyvateli, dalším významným centrem státu je čtyřsettisícová Tulsa.

Oklahoma
ZkratkaOK
Státem USA od1907
Počet obyvatel3 791 508
Rozloha181 037 km2
Hlavní městoOklahoma City
Mapa USA
Oklahoma na mapě USA:
Víte, že...
Oklahoma má třetí nejnižší podíl osob dojíždějících do zaměstnání hromadnou dopravou ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum Oklahoma CityCentrum Oklahoma City
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv