Oregon

Stát Oregon leží v severozápadní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oregon stal v roce 1859 jako 33. stát v pořadí. Sousedí se čtyřmi americkými státy - na severu s Washingtonem, na jihu s Kalifornií a Nevadou a na východě pak se státem Idaho. Hlavním městem státu Oregon je město Salem.

Oblast dnešního Oregonu obývali dlouhá staletí domorodí obyvatelé. Prvními Evropany, kteří dorazili do tohoto regionu, byli Španělé v polovině šestnáctého století. Oblast byla častěji prozkoumávána až ve století osmnáctém, kdy se pobřeží Oregonu stalo důležitou spojkou na obchodních cestách do Asie. V průběhu 19. století zde začala postupně vznikat stálá americká osídlení a po vyřešení sporů s Británií o hranice Oregonu vzniklo v roce 1850 teritorium Oregon. O devět let později se pak Oregon stal oficiálním státem USA, a to jako 33. stát v pořadí.

Na pacifické pobřeží Oregonu navazuje zhruba čtyřicet kilometrů od oceánu pásmo pohoří Coast Range; západní část státu je tak hornatá a jeho nejvyšším bodem je hora Mt Hood s nadmořskou výškou 3492 metrů. Pohoří Cascade Mountains jdoucí od severu k jihu pak vytváří srážkový stín a dvě třetiny Oregonu na východě tak získávají výrazně méně srážek než západní třetina.

Díky členitosti terénu a různým nadmořským výškám lze v Oregonu charakterizovat několik různých typů podnebí, od alpského klimatu v horských oblastech, přes středomořské ve vnitrozemských údolích až po pouštní na jihovýchodě státu. Západní třetina státu je ovlivněna oceánem, který zmírňuje teplotní extrémy. Zimy jsou zde velmi deštivé, suchá bývají pouze léta a panuje zde velká vlhkost vzduchu. Ve východní části Oregonu je naopak vlhkost po celý rok velmi nízká. Zimy jsou zde velmi studené a bohaté na sněhové srážky, léta pak výrazně suchá a horká.

Ekonomika Oregonu těží z jeho přírodního bohatství; jakkoliv řada lesů byla v posledních letech uzavřena pro těžbu, stále je těžba a zpracování dřeva jedním z nejdůležitějších odvětví státní ekonomiky. Podobně jsou využívány i řeky, zejména Columbia, pro výrobu levné elektrické energie v hydroelektrárnách. Ze zemědělství jsou nejčastějšími produkty pšenice a mléčné výrobky, svůj prostor zde má i chov dobytka. Zejména díky krásnému pobřeží ale i lyžařským resortům a nádherným jezerům získává stále na důležitosti i cestovních ruch.

Zhruba sedmdesát procent populace Oregonu žije v údolí Willamette, kde jsou také největší města státu. Tím největším je Portland na severu; hlavním městem je pak stopadesátitisícový Salem.

Oregon
ZkratkaOR
Státem USA od1859
Počet obyvatel3 871 859
Rozloha254 799 km2
Hlavní městoSalem
Mapa USA
Oregon na mapě USA:
Víte, že...
Oregon má druhý nejvyšší objem elektřiny vyrobené ve vodních elektrárnách ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum PortlanduCentrum Portlandu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv