Pensylvánie

Stát Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států amerických. Je jedním ze zakládajících států Unie; oficiálním státem USA se Pensylvánie stala v roce 1787 jako druhá v pořadí. Sousedí s šesti dalšími státy - na severu je to stát New York a na východě New Jersey, na jihu pak Delaware, Maryland a Západní Virginie a na západě stát Ohio. Hlavním městem státu Pensylvánie je město Harrisburg.

Evropští kolonisté se v oblasti dnešní Pensylvánie začali usazovat již na začátku 17. století; území se postupně nacházelo pod nadvládou Švédů, Holanďanů a Britů. V roce 1681 přenechal anglický král téměř celé území dnešní Pensylvánie Williamu Pennovi jako splátku dluhu, který král měl vůči otci Williama Penna. Ten založil kolonii s názvem Pensylvánie a zároveň uzavřel dohodu s místními indiánskými kmeny, která zajistila dlouhodobý mír mezi indiány a kolonisty. Západní hranice Pensylvánie byla bodem sporu mezi Francií a Británií a vyřešila ji až sedmiletá válka v polovině 18. století. V následujících letech pak byla Pensylvánie jednou ze třinácti kolonií rebelujících proti nadvládě Británie, v roce 1787 ratifikovala americkou ústavu a stala se tak druhým oficiálním státem Unie.

Pensylvánie se nachází v severovýchodní části Spojených států; částečně zasahuje až do oblasti Velkých jezer, kdy má zhruba padesátikilometrový přístup k Lake Erie. Diagonálně se Pensylvánií táhne Apalačské pohoří; nejvyšším bodem státu je Mount Davis s nadmořskou výškou 979 metrů.

Klima ve většině Pensylvánie je charakterizováno jako vlhké kontinentální. Počasí se zde vyznačuje studenými zimami, jež jsou tužší zejména v hornatém vnitrozemí. Léta jsou pak obecně velmi teplá se značnou vlhkostí vzduchu; nejvyšší průměrné denní teploty atakují v létě 30 stupňů Celsia. Celá Pensylvánie je relativně bohatá na srážky, a to jak dešťové tak sněhové.

Pensylvánie je průmyslovým státem, dlouhodobě zaměřeným zejména na těžší průmysl. Pittsburgh a okolí je známý jako ocelářské centrum; významná jsou stále i další průmyslová odvětví jako výroba dopravních zařízení, strojírenství či chemický průmysl.

Pensylvánie má dvě velká centra ležící na opačných koncích státu - na východě je to metropolitní oblast okolo Philadelphie, na západě pak okolo Pittsburghu. Hlavním městem státu je však padesátitisícový Harrisburg.

Pensylvánie
ZkratkaPA
Státem USA od1787
Počet obyvatel12 742 886
Rozloha119 280 km2
Hlavní městoHarrisburg
Mapa USA
Pensylvánie na mapě USA:
Víte, že...
Pensylvánie má třetí nejvyšší deficit státního rozpočtu ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Pennsylvania State CapitolPennsylvania State Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv