Rhode Island

Stát Rhode Island je nejmenším ze všech států USA; nachází se v jejich severovýchodní části a oficiálním státem Spojených států amerických se stal v roce 1790 jako 13. stát v pořadí. Rhode Island sousedí s dvěma dalšími státy - na východě s Massachusetts a na západě se státem Connecticut. Hlavním městem státu Rhode Island je město Providence.

První evropští dobyvatelé se dostali do oblasti dnešního státu Rhode Island již v šestnáctém století. První stálé sídlo zde vytvořil Roger Williams v roce 1636 a postupně zde vznikla kolonie "Colony of Rhode Island and Providence Plantations", která se vyznačovala zejména velkou náboženskou svobodou. Provincie hrála důležitou roli během americké války o nezávislost; byla jednou z třinácti původních kolonií rebelujících proti britské nadvládě. V roce 1790, jako poslední z těchto kolonií, taktéž ratifikovala ústavu Spojených států a Rhode Island se tak stal třináctým oficiálním státem USA.

Rhode Island je nejmenším ze všech amerických států, pokrývá plochu pouze 3140 km2. Jako víceméně přímořský stát není Rhode Island vertikálně členitý; nejvyšším bodem je Jerimoth Hill s nadmořskou výškou 247 metrů. Jeho geografickou dominantou je zátoka Narragansett s řadou větších či menších ostrovů.

Klima ve státe Rhode Island panuje vlhké kontinentální až subtropické s teplými ale deštivými léty a chladnými zimami. Nejvyšší průměrné letní teploty dosahují zhruba 28 stupňů Celsia, v zimě v noci klesají teploty v průměru až k -6 stupňům.

Ekonomika státu je dlouhodobě založena na výrobním průmyslu; tradičními komoditami jsou šperky, textil, či výrobky z gumy a plastů. Průmysl je značně diverzifikován a zvyšující se roli hrají služby i finančnictví, stejně jako cestovní ruch. Vzhledem k velikosti státu není pro ekonomiku Rhode Islandu zemědělství nijak podstatné, z historického hlediska má tradici rybolov.

Největším obchodním centrem státu a zároveň hlavním městem je Providence se zhruba 180 tisíci obyvateli.

Rhode Island
ZkratkaRI
Státem USA od1790
Počet obyvatel1 051 302
Rozloha4 001 km2
Hlavní městoProvidence
Mapa USA
Rhode Island na mapě USA:
Víte, že...
Rhode Island má třetí nejnižší spotřebu benzínu na obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Rhode Island CapitolRhode Island Capitol
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv