Severní Dakota

Stát Severní Dakota se nachází na severu Spojených států amerických u hranic s Kanadou. Oficiálním státem USA se Severní Dakota stala v roce 1889 jako 39. stát v pořadí. Kromě Kanady sousedí Severní Dakota s třemi dalšími americkými státy - na jihu se svou jmenovkyní Jižní Dakotou, na západě s Montanou a západní hranici sdílí Severní Dakota se státem Minnesota. Hlavním městem státu je město Bismarck.

Oblast dnešního státu Severní Dakota byla dlouhá léta před příchodem kolonistů obývána domorodými indiánskými kmeny jako například Dakotů či Mandanů. První Evorpané sem začali pronikat v první polovině 18. století, ale až ke konci století devatenáctého začala migrace nabývat výraznějších rozměrů; důležitým mezníkem byla zejména dostavba železnice. Pod nadvládu Spojených států se většina území dnešní Severní Dakoty dostala v roce 1803 po odkupu od Francie. V roce 1851 bylo vytvořeno oficiální teritorium Dakota, jež zahrnovalo území dnešních čtyř států (kromě Severní též Jižní Dakoty a dále pak Wyomingu a Montany). Oficiálním státem USA se pak Severní Dakota stala v roce 1889.

Severní Dakota se nachází v oblasti zvané Great Plains (Velké Pláně), jež je charakteristická rozsáhlými stepmi a prériemi. Nejvyšším bodem státu je White Butte s nadmořskou výškou 1069 metrů.

Severní Dakota je umístěna blízko samotného geografického středu severoamerického kontinentu. Podnebí zde má kontinentální charakter; zatímco v západní části státu převládá až polopouštní klima, východ je bohatý na srážky a spolu s velmi úrodnou půdou tvoří základ pro výborné podmínky pro zemědělství. Nejvyšší průměrné letní teploty dosahují zhruba 29 stupňů Celsia, zimy jsou pak poměrně dlouhé a mrazivé - v noci klesají teploty v průměru až k -16 stupňům Celsia a teprve v březnu se přes den v průměru dostávají nad bod mrazu.

Severní Dakota je bohatá na nerostné suroviny; v polovině 20. století zde byla objevena ropa, což je dnes hlavní komoditní produkt státu. Severní Dakota je ovšem nejvíce známá svým zemědělstvím, jež tu má dlouhou tradici. V pěstování obilí, chovu dobytka a produkci mléčných výrobků je Severní Dakota na špičce žebříčků mezi americkými státy.

Hlavní městem Severní Dakoty je město Bismarck, jež se nachází v centrální části státu a má zhruba 60 tisíc obyvatel. Největším městem státu a jeho hlavním obchodním centrem je pak Fargo se sto tisíci obyvateli.

Severní Dakota
ZkratkaND
Státem USA od1889
Počet obyvatel683 932
Rozloha183 108 km2
Hlavní městoBismarck
Mapa USA
Severní Dakota na mapě USA:
Víte, že...
Severní Dakota má druhou nejnižší průměrnou cenu elektřiny pro domácnosti ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Painted CanyonPainted Canyon
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv