Severní Karolina

Stát Severní Karolína se nachází na východním pobřeží Spojených států. Oficiálním státem USA se Severní Karolína stala v roce 1789 jako dvanáctý stát v pořadí. Sousedí se čtyřmi dašlími americkými státy - na severu s Virginií, na jihu se svou jmenovkyní Jižní Karolínou a na západě pak s Georgií a Tennessee. Hlavním městem Severní Karolíny Raleigh.

Pobřeží Severní Karolíny bylo poprvé Evropany prozkoumáváno již v první polovině 16. století, ale první stálá osídlení zde začala vznikat až v polovině století sedmnáctého. Oblast byla pod nadvládou Britů a od roku 1729 učinili Britové ze Severní Karolíny královskou kolonii. Původní indiánští obyvatelé byli postupně vytlačeni na západ přes Apalačské pohoří. Severní Karolína se pak v rámci boje o americkou nezávislost stala jednou ze třinácti kolonií revoltujících proti Britům a v roce 1789 jako dvanáctá v pořadí ratifikovala americkou ústavu a stala se oficiálním státem Unie.

Severní Karolína sestává ze tří geografických částí - z východní Atlantic Coastal Plain, regionem Piedmont uprostřed státu a z Apalačského pohoří na západě. Pobřežní východ je relativně plochý a vyznačuje se velmi úrodnou půdou. Piedmont je nejvíce urbanizovanou částí státu a žije v ní většina obyvatel státu. Nejvyšším bodem Severní Karolíny je Mount Mitchell v Apalačském pohoří, který je s 2037 metry nad mořem nejvyšším bodem celých Spojených států na východ od řeky Mississippi.

Klima ve východní části Severní Karolíny je ovlivněno Atlantikem, který zajišťuje mírné zimy a snesitelné počasí v létě - v létě se zde nejvyšší teploty pohybují okolo 32 stupňů, v zimě i v noci zůstávají v průměru zhruba dva stupně nad nulou. Směrem do vnitrozemí již není vliv oceánu tak výrazný a teplotní rozdíly mezi létem a zimou jsou výraznější. Západ je i díky vyšší nadmořské výšce chladnější.

Zemědělství je důležitou součástí ekonomiky Severní Karolíny, která je největším producentem tabáku mezi americkými státy. Zároveň je známá jako významný producent textilu a nábytku. Město Charlotte se pak od osmdesátých let vyprofilovalo v celostátně významné finanční centrum.

Hlavním městem Severní Karolíny je město Raleigh, které má přes 400 tisíc obyvatel. Největším ekonomickým centrem státu je však Charlotte se zhruba 750 tisíci obyvatel.

Severní Karolina
ZkratkaNC
Státem USA od1789
Počet obyvatel9 656 401
Rozloha139 391 km2
Hlavní městoRaleigh
Mapa USA
Severní Karolina na mapě USA:
Víte, že...
Severní Karolina má nejvyšší spotřební daň na benzín ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Charlotte v Severní KarolíněCharlotte v Severní Karolíně
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv