Tennessee

Stát Tennessee se nachází ve východní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stát Tennessee stal v roce 1796 jako šestnáctý stát v pořadí. Sousedí hned s osmi dalšími americkými státy - nejdelší hranici má na severu s Kentucky, na jihu jsou sousedy Tennessee státy Mississippi, Alabama a Georgia, na východě Severní Karolína a Virginia a konečně na západě státy Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu Tennessee je město Nashville.

První evropští kolonisté začali objevovat území dnešního státu Tennessee již v polovině 16. století a byli to převážně Španělé. Nárok na území si však začali činit Francouzi, jejichž přítomnost zde však byla velmi sporá, a tak začali být brzy pod tlakem Britů. Ti území definitivně získali po vítězné sedmileté válce v roce 1763; první stálé osídlení evropských kolonistů se datuje do roku 1769. V roce 1784 se několik okresů odtrhlo od Severní Karolíny se snahou o vlastní vládu a přičlenění do Unie; tyto pokusy selhaly a okresy se přidaly zpět k Severní Karolíně. Ta pak část svého území přenechala federální vládě, jež z něj vytvořila tzv. Jihozápadní teritorium (Southwest Territory). Z něj pak vznikl stát Tennessee, jenž byl přijat do Unie jako oficiální stát v roce 1796 jako šestnáctý v pořadí.

Geograficky lze Tennessee rozdělit do tří oblastí - východní Tennessee je hornatá krajina s pohořím Blue Ridge Mountains; leží zde nejvyšší bod státu Clingmans Dome s nadmořskou výškou 2025 metrů. Krajina se směrem na západ mění až k údolí Tennessee Valley. Střední část Tennesse je nejvíce urbanizovaná a žije zde většina obyvatel státu. Geografickou dominantou západní části Tennessee je pak řeka Mississippi, jež tvoří západní hranici státu.

V Tennessee panuje vlhké subtropické podnebí s velmi teplými léty a mírnými zimami. Relativně blízký Mexický záliv se pak stará o poměrně bohaté dešťové srážky. Léta jsou velmi horká se značnou vlhkostí vzduchu; průměrné nejvyšší denní teploty se ve většině státu pohybují okolo 32 stupňů Celsia. Zimy jsou relativně mírné, chladnější jsou zejména ve vyšších polohách na východě státu; noční teploty klesají na většině území k bodu mrazu.

Tennesse je dnes převážně industriální stát, ale zemědělství zde má dlouhou tradici, zejména v pěstování bavlny, sojových bobů či tabáku. Z nerostných surovin se v Tennesse prosazuje těžba kamene a zinku, v kterém je Tennessee na špičce mezi americkými státy. Průmysl je diverzifikován, k nejvýznamnějším patří chemický, potravinářský či textilní. Významný je i cestovní ruch díky krásné přírodní scenérii a tradicím státu - známý je Nashville jako "hlavní město" country hudby či Memphis, kde má tradici jazz.

Hlavním městem státu Tennessee je Nashville s více než 600 tisíci obyvateli; podobně velkým centrem je na západě státu Memphis.

Tennessee
ZkratkaTN
Státem USA od1796
Počet obyvatel6 403 353
Rozloha109 153 km2
Hlavní městoNashville
Mapa USA
Tennessee na mapě USA:
Víte, že...
Tennessee má nejnižší státní dluh na jednoho obyvatele ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Centrum NashvilleCentrum Nashville
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv