Texas

Stát Texas je druhým největším státem USA a nachází se v jižní části Spojených států. Oficiálním státem USA se Texas stal v roce 1845 jako 28. stát v pořadí. Sousedí se čtyrmi státy - na západě s Novým Mexikem, na severu s Oklahomou a na východě sdílí hranici s Arkansasem a Louisianou. Hlavním městem státu Texas je město Austin.

Na území dnešního Texasu Evropané poprvé vstoupili již v první polovině 16. století. Dlouho však tento region nechávali bez povšimnutí a teprve na konci 17. století zde začala vznikat první stálejší sídla španělských kolonizátorů; i těch však bylo velmi málo i kvůli náročným podmínkám a velmi nepřátelským domorodým obyvatelům. Nově vzniklé Spojené státy projevovaly zájem o odkup území, ovšem po mexické válce o nezávislost se území stalo v roce 1821 součástí Mexika. V Texasu však postupně sílily separatistické tendence, které následně vyústily ve vyhlášení samostatné Republiky Texas v roce 1836. Nově vzniklá republika ustála i následný ozbrojený konflikt s Mexikem, ale i vzhledem ke stálým snahám Mexika o zpětné získání Texasu zde nakonec převážil názor, aby se Texas stal součástí Spojených států. Tak se stalo v roce 1845, kdy se Texas stal 28. státem USA.

Texas je druhým největším státem USA po Aljašce a po geografické stránce je poměrně rozmanitý. Nejvyšším bodem státu je Guadalope Peak s nadmořskou výškou 2667 metrů v západní části Texasu. Stát má více než 3500 pojmenovaných vodních toků a patnáct hlavních řek, z nichž nejvýznamnější je Rio Grande.

Díky své velikosti a geografické rozmanitosti mají různé oblasti Texasu velmi variabilní počasí. Zatímco na západě je klima charakterizováno jako polopouštní s velmi horkými léty a chladnými zimami, východ je subtropický a zimy jsou zde velice mírné. Nejnižší noční teploty tak v zimě na západě a severu Texasu klesají k -4 stupňům, zatímco u pobřeží Atlantiku na východě státu neklesají pod 7 stupňů Celsia. Obdobně v létě jsou nejvyšší průměrné teploty na západě v El Pasu až 35 stupňů, zatímco v Houstonu o pobřeží o několik stupňů nižší.

Nejdůležitějším faktorem texaské ekonomiky je bezpochyby nerostné bohatství, zejména ropa. Texas je největším producentem ropy a zemního plynu mezi americkými státy. Na ropu jsou navázána další odvětví chemického průmyslu, zastoupen je v Texasu i průmysl potravinářský či strojírenský. Podobně i v zemědělství je Texas jedním z nejdůležitějších amerických států, zejména díky chovu dobytka a pěstování bavlny.

Texas má řadu velkých měst; tím největším je dvoumilionový Houston, ale hlavním městem je Austin s 800 tisíci obyvateli.

Texas
ZkratkaTX
Státem USA od1845
Počet obyvatel25 674 681
Rozloha695 662 km2
Hlavní městoAustin
Mapa USA
Texas na mapě USA:
Víte, že...
Texas má největší celkovou spotřebu elektřiny ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Capitol v AustinuCapitol v Austinu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv