Hlavní město Texasu

Hlavní městem státu Texas je město Austin. Osídleno bylo v roce 1835 a dnes má zhruba 900 tisíc obyvatel a spolu s okolními městy pak téměř dva miliony rezidentů.

Jakkoliv první Evropané vstoupili do oblasti Texasu již na začátku 16. století, stálých sídel evropských kolonistů zde mnoho nevznikalo. Texas byl formálně španělským teritoriem a v 1. polovině 19. století se stal dokonce součástí Mexika. Ve 30. letech 19. století vznikla samostatná Republika Texas a její představitelé se rozhodli postavit nové hlavní město. Vybrána byla právě oblast dnešního Austinu díky strategické dopravní poloze; město bylo pojmenováno po Stephenu B. Austinovi, jednom z prvních osadníků Texasu, jenž se významně zasloužil o vznik samostatné republiky.

V Austinu sídlí několik univerzit, nejznámější je zřejmě University of Texas. Kvalitní vzdělávací instituce přivábily v posledních dekádách do města a okolí řadu technologických firem a Austin je dnes velkým technologickým centrem.

Ve městě je řada architektonicky pozoruhodných budov, např. budova Capitolu z roku 1888, sídlo guvernéra z roku 1856 či francouzská ambasáda z roku 1840.

Hlavní město
NázevAustin
Počet obyvatel885 400
Výběr z fotogalerie
Capitol v Austinu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv