Utah

Stát Utah se nachází v západní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Utah stal v roce 1896 jako 45. stát v pořadí. Sousedí s šesti americkými státy - na západě s Nevadou, na severu se státy Idaho a Wyoming, východním sousedem je stát Colorado a jižní hranici sdílí Utah s Arizonou; společný bod pak má Utah na jihovýchodě též s Novým Mexikem. Hlavním městem státu Utah je město Salt Lake City.

Jako většina území USA, i dnešní Utah byl osídlen domorodými indiánskými kmeny. První Evropané dorazili do tohoto regionu již v šestnáctém století, ale důkladnějšího prozkoumání ze strany evropských kolonistů se krajině dostalo až ve století devatenáctém, kdy Evropané objevili Velké solné jezero. V polovině 19. století oblast zažila příliv Mormonů, kteří v této nehostinné zemi našli klid pro své náboženské aktivity. Oblast, dlouhou dobu pod formální nadvládou Španělů, se po epizodě, kdy byla pod správou Mexika, stala oficiálně součástí Spojených států po mexicko-americké válce v roce 1848. Nově vzniklé teritorium Utah bylo v té době ještě výrazně větší než dnešní stát Utah (zahrnovalo i Nevadu a část Wyomingu a Colorada) a jeho guvernérem se stal Brigham Young, nejvýznamnější z mormonských usedlíků. Z teritoria Utah byly postupně vyčleněny státy Nevada a části Colorada a Wyomingu a i Utah několikrát žádal o přijetí do Unie jako oficiální stát. Tomu se však Spojené státy bránily zejména kvůli mormonským zvykům, hlavně povolené polygamii. Stát tak z Utahu vznikl až v roce 1896 poté, co byl zákaz polygamie včleněn do ústavy nově vzniklého státu Utah.

Utah je po geografické stránce velmi rozmanitý; nacházejí se zde vysoká pohoří Wasatch Range či Uinta Mountains, kde také lež nejvyšší bod státu Utah - Kings Peak s vrcholem v nadmořské výšce 4120 metrů. Kromě vysokých pohoří se zde nachází rozsáhlá území pouštního typu a jednou z nejznámější geografických dominant Utah je Velké solné jezero.

Utah se vyznačuje polopouštním až pouštním podnebím, jakkoliv zejména ve vysokých pohořích je klima výrazně odlišné. Obecně je Utah velmi suchý stát kvůli srážkovému stínu tvořenému vysokým pohořím Sierra Nevada. Počasí v Utahu tak často nabývá poněkud extrémnějších podob - léta jsou ve většině státu velice horká, leckde dosahují nejvyšší průměrné teploty více než 35 stupňů. Zimy jsou naopak poměrně chladné, kdy se na severu nejvyšší denní teploty nedostávají nad bod mrazu.

Pro zemědělství nejsou v Utahu nejpříznivější podmínky; významnější než pěstování plodin je chov dobytka, ovcí či drůbeže. Po druhé světové válce došlo k Utahu k prudkému rozvoji průmyslu a Utah je dnes centrem výzkumu v aeronautické oblasti či zbrojařství. Pro ekonomiku státu je důležitý i cestovní ruch; nachází se zde řada zimních resortů a lyžařských center a v roce 2002 se v Salt Lake city konaly zimní olympijské hry.

Největším a zároveň hlavním městem státu Utah je Salt Lake City s necelými dvěma sty tisíci obyvateli. K dalším velkým městům patří West Valley City či Provo.

Utah
ZkratkaUT
Státem USA od1896
Počet obyvatel2 817 222
Rozloha219 882 km2
Hlavní městoSalt Lake City
Mapa USA
Utah na mapě USA:
Víte, že...
Utah má druhý nejnižší podíl obyvatel ve věku nad 65 let ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Bryce CanyonBryce Canyon
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv