Vermont

Stát Vermont je šestým nejmenším státem Spojených států amerických a nachází se v jejich severovýchodní části. Oficiálním státem USA se Vermont stal v roce 1791 jako čtrnáctý stát v pořadí. Na severu sousedí Vermont s Kanadou a dále též se třemi americkými státy - na východě s New Hampshire, na západě se státem New York a na jihu pak s Massachusetts. Hlavním městem státu Vermont je město Montpelier.

Evropští kolonisté se poprvé objevili na území dnešního Vermontu již v první polovině 16. století. A byli to Francouzi, kteří na tomto území v 17. století vybudovali první stálé sídlo Fort Lamotte. Postupně do tohoto regionu pronikali i Britové a spory o nadvládu nad tímto územím vyřešila až sedmiletá válka, po níž se oblast dostala pod nadvládu Britů. Na území si činily nárok provincie Massachusetts, New Hampshire i New York, ale v průběhu americké války o nezávislost byl vytvořen nezávislý stát Vermont, jenž byl následně v roce 1791 přijat do Unie jako čtrnáctý stát v pořadí.

Vermont se nachází na severovýchodě USA v regionu zvaném New England. I přes velmi malou rozlohu je Vermont státem geograficky poměrně zajímavým - nachází se zde několik menších pohoří jako Green Mountains, Taconic Mountains či Granitic Mountains; nejvyšším bodem státu je Mount Mansfield s nadmořskou výškou 1339 metrů. Zajímavou geografickou dominantou je i Lake Champlain, šesté největší sladkovodní jezero celých Spojených států, které se nachází v severozápadní části Vermontu.

Ve státu Vermont panuje vlhké kontinentální klima s relativně krátkými a mírnými léty, kdy nejvyšší denní teploty dosahují v průměru okolo 27 stupňů a chladnými dlouhými zimami, kdy ani přes den teploty nevystoupají nad bod mrazu.

Vermont má většinu krajiny zalesněnou a vzhledem k malé velikosti státu tak zde není příliš prostoru pro pěstování plodin; ze zemědělství je tak dlouhodobě nejdůležitější výroba mléčných produktů. Z průmyslových odvětví se ve Vermontu daří zejména strojírenství či výrobě přesných přístrojů.

Největším městem státu Vermont je Burlington se zhruba 40 tisíci obyvteli; hlavním městem státu je však osmitisícový Montpelier.

Vermont
ZkratkaVT
Státem USA od1791
Počet obyvatel626 431
Rozloha24 906 km2
Hlavní městoMontpelier
Mapa USA
Vermont na mapě USA:
Víte, že...
Vermont má třetí nejmenší celkovou spotřebu elektřiny v sektoru průmyslu ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Capitol ve VermontuCapitol ve Vermontu
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv