Virginia

Stát Virginia se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Virginia stala v roce 1788 jako desátý stát v pořadí. Sousedí s pěti dalšími americkými státy - na jihu jsou sousedy Virginie státy Severní Karolína a Tennessee, na západě Kentucky a Západní Virginia a na severu stát Maryland. Hlavním městem státu Virginia je město Richmond.

Východní pobřeží Severní Ameriky bylo prozkoumáváno evropskými kolonisty již od konce patnáctého století. Oblast zátoky Chesapeake byla v 16. století předmětem zájmu Španělů, ale první stálé sídlo zde založili Britové v roce 1607. Britská královna udělila práva na pozemky soukromé společnosti London Company, ovšem po jejím bankrotu v roce 1624 se území stalo královskou kolonií. V rámci boje anglických kolonií o nezávislost na Británii byla Virginia jednou z hlavních "revolučních" sil. Po vyhlášení nezávislosti se Virginia stala desátou kolonií v pořadí, jež ratifikovala ústavu Spojených států, a v roce 1788 se stala oficiálním státem USA.

Po geografické stránce je Virginia velmi rozmanitá - plochá a částečně bažinatá pobřežní část se čtyřmi velkými řekami ústícími do zátoky Chesapeake se směrem na západ mění do oblasti zvané Piedmont, kopcovité a úrodné části státu. Dále na západ se nachází pohoří Blue Ridge, kde je i nejvyšší bod Virginie - Mt. Rogers s nadmořskou výškou 1743 metrů.

Na většině území Virginie panuje vlhké subtropické klima, jež se ve vyšších polohách mění na vlhké kontinentální s trochu nižšími teplotami. Velký vliv na počasí zejména na východě a jihovýchodě státu má Atlantický oceán. Letní nejvyšší průměrné teploty dosahují v metropoli Richmondu zhruba 32 stupňů Celsia, zimní denní teploty se pohybují okolo 7 stupňů, v noci pak klesají lehce pod nulu. Virginia je na jedné straně poměrně častým terčem hurikánů přicházejících z Atlantického oceánu, na druhé straně není výjimkou ani velmi drsné zimní počasí a značné sněhové srážky, zejména ve vyšších polohách na západě státu.

Ekonomika Virginie je dnes velmi diverzifikovaná. Zemědělství, dříve hlavní sektor hospodářství, je dnes svým významem až za průmyslem a službami; hlavními zemědělskými komoditami jsou drůbež, mléčné výrobky a tabák. Z minerálů se ve Virginii nacházejí naleziště uhlí, dále se těží kámen a produkuje štěrk či cement. Z průmyslu jsou důležité i výroba dopravních prostředků či chemický průmysl.

Hlavním městem Virginie je město Richmond s více než 200 tisíci obyvateli; spolu s okolními městy tvoří aglomeraci s více než 1,2 miliony rezidenty. Největším samostatným městem je Virginia Beach se zhruba 500 tisíci obyvateli.

Virginia
ZkratkaVA
Státem USA od1788
Počet obyvatel8 096 604
Rozloha110 787 km2
Hlavní městoRichmond
Mapa USA
Virginia na mapě USA:
Výběr z fotogalerie
Arlington National CemeteryArlington National Cemetery
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv