Západní Virginia

Stát Západní Virginia se nachází ve východní části Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se stal v roce 1863 jako 35. stát v pořadí. Sousedí s pěti americkými státy - nejdelší hranici má na jihozápadě s Virginií, dále sousedí na západě s Kentucky a Ohiem a na severovýchodě se státy Pensylvánie a Maryland. Hlavním městem Západní Virginie je město Charleston.

Dnešní Západní Virginie byla po dlouhou dobu součástí kolonie Virginia, ovšem byla oddělena pohořím, a proto západní část této kolonie byla velmi řídce osídlena. Postupně do této oblasti začali pronikat osadníci nikoliv z východu ale ze severu z Pensylvánie; jednalo se o velmi různorodou populaci, zejména imigrantů z Německa či Irska. Západ Virginie se od východu velmi lišil, a to jak přírodními podmínkami tak i socioekonomickým vývojem - zejména otroctví se na západě "nedařilo" a bylo bodem sváru mezi oběma částmi Virginie; na západě Virginie se tak stále více začaly prosazovat myšlenky na samostatný stát. S příchodem občanské války v 60. letech 19. století se Virginia přidala na stranu Konfederace. Této situace využil západ Virginie k vyhlášení samostatného státu, kterým se Západní Virginia oficiálně stala v roce 1863.

Západní Virginia je, jak už přezdívka státu "The Mountain State" napovídá, státem hornatým či spíše kopcovitým; v podstatě celý leží v Apalačském regionu a je tvořen náhorní plošinou. Průměrná nadmořská výška Západní Virginie je 460 metrů, což je nejvíce ze všech státu na východ od řeky Mississippi; nejvyšším bodem státu je pak Spruce Knob s nadmořskou výškou 1482 metrů.

Klima v Západní Virginii je v nižších polohách charakterizováno jako vlhké subtropické, ve vyšších pak jako vlhké kontinentální. Léta jsou tu velmi horká a v nižších polohách dosahují nejvyšší průměrné teploty třiceti stupňů. Zimy jsou v nižších polohách, zejména na jihu státu, poměrně mírné s nejvyššími denními teplotami okolo 6 stupňů. To samozřejmě neplatí v oblastech s vyšší nadmořskou výškou, kde přes den teploty nevystoupají nad bod mrazu.

Vzhledem k nepříliš příznivým přírodními podmínkám není zemědělství v Západní Virginii obecně příliš rozšířené; k nejvýznamnějším produktům patří ovoce, kukuřice či tabák a dále chov drůbeže a produkce výrobků z mléka. Stát je relativně bohatý na nerostné suroviny, zejména pak uhlí či zemní plyn. Z průmyslu se v Západní Virginii prosazuje sklářský či chemický.

Největším a hlavním městem Západní Virginie je město Charleston s padesáti tisíci obyvateli; zhruba stejně velké je i město Huntington.

Západní Virginia
ZkratkaWV
Státem USA od1863
Počet obyvatel1 855 364
Rozloha62 756 km2
Hlavní městoCharleston
Mapa USA
Západní Virginia na mapě USA:
Víte, že...
Západní Virginia má druhý nejvyšší podíl obyvatel ve věku nad 65 let ze všech států USA ?
Zobrazit pořadí
Výběr z fotogalerie
Blackwater FallsBlackwater Falls
statyUSA.cz nepřebírají žádnou odpovědnost za přesnost a úplnost zobrazovaných dat | © statyUSA.cz 2014
Kontakt
  |   Ochrana soukromí   |   Archiv